Jak člověk ovlivňuje svého psa

6. října 2014

S láskou se staráme o blaho a zdraví našich čtyřnohých společníků. Pokud jsou nemocní nebo mají problémy s chováním, zacházíme s nimi jako s lidskými členy rodiny. Jdeme s nimi k lékaři a řešíme jejich trápení, se kterým se jim snažíme pomoci. Jenže, co když je to jinak? Co kdybychom svým chlupatým přátelům pomohli více, kdybychom si vyřešili naše vlastní problémy?

Psi rezonují se svými pány

Domácí zvířata, z nichž psi nám jsou jedni z nejbližších, jsou jakýmsi „prodloužením“ nás samých, fyzicky i psychicky. Podvědomě si vybíráme psy se stejnými, nebo hodně podobnými povahovými i vzhledovými rysy, jaké máme my sami. Hledáme zvířata, se kterými rezonujeme. Chování a nemoci našich mazlíčků potom odráží naše vlastní problémy, s nimiž nám pomáhají. Lidskou emocí, se kterou psi nejvíce rezonují, je potom vztek a agrese, kterou vyvolává.

 

Jaký je pes?

Pes je smečkové zvíře. Dlouho panovala představa, že hlavní prioritou ve smečce je urvat a udržet si pro sebe co nejlepší postavení ve smečkové hierarchii. Nové výzkumy ovšem ukázaly, že se vztahy ve smečce zakládají spíše na učení (získávání zkušeností) než na nárokování dominance.

 

Vztah člověka se psem

Pes se po psychologické stránce člověku dost podobá a nejspíš proto je mu také nejblíže. Stěžejními termíny ve vztahu člověka a psa jsou:

  1. Multitasking – je oběma druhům společný. Jedná se o současnou realizaci několika procesů najednou. A to s využitím týmové mentality, komunikačních schopností, velké chuti do učení a účinné kombinaci instinktu a intuice.
  2. Emoční inteligence – je také vlastní oběma druhům. Znamená to schopnost rozpoznávat vlastní pocity i pocity druhých, umět motivovat sám sebe a správně využívat emocí ve vztazích. Pokud je psům dána možnost volby, chovají se a jednají tak, aby panovala dobrá pohoda v celé „smečce“.

Člověk může těchto podobností náležitě využít i ke svému vlastnímu prospěchu nebo při výcviku. Se psy se lze domluvit i mimoslovně a to vizualizací. Jedná se o nejefektivnější metodu výcviku. Řekneme, či ukážeme povel a následně si vizualizujeme (do detailu představíme), jak má vypadat požadovaný výsledek. Funguje i na delší vzdálenosti.

 

Jak pes pomáhá

Pes dokáže na základě empatie svým chováním zmírňovat chronické potíže jako je vysoký krevní tlak, stabilizovat krevní oběh, odstranit poruchy spánku a bolesti hlavy. Dává nám pocit vlastní hodnoty a v mnoha případech napomáhá v navazování sociálních kontaktů. Psi oplývají rozvinutým mimosmyslovým vnímáním (varují před nebezpečím a přírodními katastrofami), mají výtečný čich a schopnost abstrakce (hledání lidí či drog apod.), a jsou nepostradatelnými průvodci, pomocníky a partnery slepců, diabetiků, epileptiků a dalších postižených lidí.

 

Zdroj: Zvířata – zrcadla lidí

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?