Jak dlouho může být kočka sama doma?

18. října 2019

Kočky mají pověst solitérů a zvířat, která mají ráda samotu a svůj klid. Každý majitel kočky ale ví, že to není tak úplně pravda. I kočky si vytvářejí silná pouta ke svým lidem a dalším členům smečky. Co tedy dělá samota s naším kočičím parťákem a jak dlouho může být doma sám, aniž by to na něj mělo negativní vliv?

Pracovní den

Hodně lidí se při výběru domácího mazlíčka přikloní ke kočce místo psa právě z toho důvodu, že může být déle sama doma. A v obecné rovině to tak opravdu je. Minimálně z hlediska venčení. Kočka má svůj kočičí záchod umístěný uvnitř a může na něj kdykoliv. Odpadá tedy nutnost chodit pravidelně ven.

Zdravá dospělá kočka nemá problém být sama doma 8 až 12 hodin, tedy po dobu, co běžně býváme v práci. Během této doby ale každá kočka zažívá chvíle nudy a osamění. Pomoci může hračka, ať už třeba malá textilní myška nebo interaktivní hlavolam, do kterého můžete umístit i pamlsky. Pro inspiraci, jakou hračku kočičce pořídit, se můžete podívat sem.

Některé kočky také ocení zapnutou televizi nebo rádio, oboje ale pouze na nízkou hlasitost.

A co když potřebuji odjet na noc?

Pokud máte doma dospělou zdravou kočku, nemusíte se bát nechat ji samotnou doma až 24 hodin, za předpokladu, že takto nebudete odjíždět často. Samozřejmostí je dostatek jídla, čerstvé vody a čistý záchod před odjezdem.

Jestli ale musíte nechat svou kočku doma samotnou více než 24 hodin, domluvte se s někým, kdo ji přijde nakrmit, vyměnit jí vodu a vyčistit záchod. Pokud ji pomazlí a chvíli si s ní pohraje, tím lépe.

Máte doma kotě nebo kočičího seniora?

Vše výše zmíněné ale neplatí, pokud máte doma kotě nebo kočičího seniora. Kotě ve věku 3 až 6 měsíců obvykle potřebuje krmit třikrát denně po 4 až 6 hodinách. Navíc jsou koťata velmi zvídavá a často šplhají, kam nemají, nebo sní něco nevhodného, zatímco jste pryč. Ideální je mít jednu místnost v bytě vyhrazenou pouze pro kočky. V tomto "kočičím" pokoji pak můžou být pouze bezpečné hračky, odpočívadla, misky s jídlem a vodou a záchod. Málokdo ale takovou možnost má, proto je lepší malé kotě během dne kontrolovat a nenechávat jej o samotě déle, než 6 hodin.

Pokud máte naopak doma již starší kočku, jistě víte, že moc nemá ráda změny. Jakékoliv výkyvy z vaší běžné denní rutiny ji můžou stresovat a stres má pak negativní vliv na její zdraví. Samozřejmě nemůžete zůstávat pořád doma, občas třeba musíte na služební cestu, případně chcete jet na dovolenou. V takovém případě ale myslete na svoji kočku a snažte se zajistit jí dostatečnou péči a komfort během doby, co budete pryč. Pokud navíc starší kočka bere pravidelně léky či má nějakou speciální dietu, neměla by zůstávat sama doma přes noc. Vždy se pokuste domluvit hlídání od někoho, kdo se o ni patřičně postará.

Ač se to nezdá, kočky jsou společenská stvoření. Některé více, některé méně, ale všechny mají rády společnost své rodiny. Dlouhý pobyt o samotě jim nesvědčí, můžou se nudit a psychicky strádat, stejně jako psi. A stejně jako psi potřebují trávit čas s lidmi, ať už hraním nebo třeba stulením do klubíčka na klíně a užíváním si vzájemné blízkosti.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?