Jak dostat psa do kondice

23. ledna 2016

Povánoční období obvykle znamená hubnoucí procedury, krátkodobá předsevzetí o snížení váhy a deprese z vážení na osobní váze. Nejen lidé mohou strádat těmito trápeními na začátku nového roku. I mnoho psů přes zimu zahálí, přestože jinak se třeba během léta věnují sportu. Občas něco upadlo úmyslně či neúmyslně z kuchyňské linky a najednou máme místo psa malého vepříka. Co s tím?

Učení hrou i pro psy

Příprava psa by neměla být jen na fyzické, ale i psychické úrovni. Pokud třeba chodíte pravidelně na cvičák, ale přes chladné dny spíše vynecháváte, může to mít vliv nejen na fyzickou stránku vašeho psa, ale i na psychiku a jeho sebevědomí. Zároveň je ale důležité nepřehánět tréninky a včas cvičení ukončit. Pes by si měl tempa cviků určovat sám a měl by je dělat jen do té doby, dokud ho baví. To znamená dobře jej motivovat a přestat dříve, než jeho nadšení opadne.

 

Fitcentrum pro psa? Lesní překážková dráha!

Ačkoliv jej mnoho z nás nemá hned za domem, nejlepším tréninkovým cvičištěm je les. Jde o nejpřirozenější prostředí, kde je pes nucen zkoordinovat všechny své svaly, je na čerstvém vzduchu a dost často je nucen improvizovaně řešit situace a terén (spadlý kmen, přeskok přes potok...). Chceme-li svého psa vrátit zpět do kondice, je nejlepší začít procházkami. Posléze můžeme přejít i k běhání (pokud neradi běháte, nasedněte na kolo), pamatujte však na to, že pes si tempo musí určit sám! Cílem není utahat jej k smrti, ale vytrénovat jeho svaly. Obrovským prospěchem je rovněž voda. Pomáhá psům zesílit a nabýt svaloviny, aniž by zatěžovali a opotřebovávali klouby.

 

Skákal pes přes oves

Samozřejmě, že potřeby tréninku se liší pro každý psí sport. Jiné požadavky jsou kladeny na psa běhajícího canicross, jiné na šampiona agility a jiné pro služební psy. Vytrvalost si například natrénuje při běhání se zápřahem, ovšem za předpokladu, že se podivných věcí, které tahá za sebou, nebojí. Skvěle se k tomu hodí větev, pneumatika a podobně. Je třeba zachovat zdravý rozum a vybírat břemeno úměrné velikosti psa. Rychlost psa se osvědčilo trénovat při běhu do kopce – ideálně psa někdo dole přidrží, vy vyjdete půlku kopce a psa k sobě voláte (jistěže za dostatečně lákavou odměnu). A opakujete znovu a znovu. Pro běhání na rychlost je ale důležité, aby byl pes dobře osvalený – nedostatečné osvalení je nejčastější příčinou úrazů.

 

Hubne pes, hubnu já

Pokud jste si při pohledu do zrcadla po hodování bramborového salátu řekli, že byste měli letos opravdu zhubnout a máte pocit, že váš pes má nadváhu nebo se celý den vlastně nudí a měl by něco dělat, vězte, že s tréninkem fyzické zdatnosti psa zhubnete i vy! A to bez větších obtíží. Nezapomeňte trénovat přiměřeně, používejte zdravý rozum a nesnažte se psa uhnat – tím mu nepomůžete. Svůj tréninkový plán také samozřejmě přizpůsobte venkovním teplotám a dbejte na patřičnou regeneraci. Když začnete hned zkraje roku, můžou z vás být do léta šampioni. Z vás obou!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?