Jak krmit čerstvě pořízené štěně

8. února 2016

Právě jsme si ji přinesli. Malou, chlupatou kuličku. Zvědavě se rozhlíží, kde se to ocitla, možná se i někam schovala. Ještě se nás trochu bojí. Štěně, které jsme si právě přinesli domů. Víme, jak ho správně krmit?

Respektujme stravovací návyky štěněte

Za chvíli se probudí a začne hledat misku, protože když jeden běhá pořád sem tam, pořád něco trhá, tak to hned vytráví. Ale ještě než mu nachystáme něco k jídlu, připomeňme si pro úplnost, co už má štěně, staré několik týdnu, za sebou.

Štěně by mělo být s fenou do svých šesti týdnů. Ovšem už od tří týdnů po svém narození může být přikrmováno. V již zmiňovaných šesti týdnech by mělo být schopno plně konzumovat pevnou stravu a být tedy na feně po stránce výživy plně nezávislé.

Těchto šest týdnů je minimální hranice, kdy štěňata mohou vyletět z rodného hnízda a najít šťastný domov u nového majitele. Ve chvíli, kdy si štěně přineseme domů, má již tedy osvojené určité základní stravovací návyky.

 

Co z toho pro nás vyplývá?

Samozřejmě to, že bychom tyto návyky měli respektovat a nepředělávat je za každou cenu, nebo aspoň ne okamžitě. Nejlepší je vyjít z informací chovatele, pokud je ten schopen tyto informace podat. My bychom měli už jen navázat na to, na co je naše štěně zvyklé.

Například pokud bylo krmeno tradičně, neměli bychom mu hned v první den, co je u nás, nutit granule, i kdyby to bylo pro nás z nejrůznějších důvodů nejschůdnější řešení.

Všechno chce svůj čas. To platí i pro štěně, které by se mělo u nás napřed řádně aklimatizovat. Rovněž bude vhodnější, když s případnými změnami v krmení počkáme až do přeočkování.

 

Dodržujme zásady pro krmení štěněte

Pro krmení štěňat jinak pochopitelně platí obecné zásady, které se odvíjejí od jejich věku. V případě těch čerstvě donesených domů se věk zpravidla pohybuje od šesti týdnů do dvou měsíců. S navykáním štěněte na pevnou stravu si už tedy lámat hlavu nemusíme. Pokud víme, čím bylo štěně krmeno předtím, nic neměníme a štěně krmíme klasicky pětkrát denně.

Pokud to nevíme, což se může taky stát, musíme se spolehnout na tradiční menu. Tedy např. dáváme štěněti klasiku v podobě vařeného (popř. i syrového) hovězího masa či drůbežího masa, vnitřnosti jako třeba játra. K tomu servírujeme tradiční rýži, ovesné vločky, těstoviny, a to v poměru 2:1 ve prospěch živočišných bílkovin vůči příloze.

Jídelníček mohou zpestřit ryby, tvaroh, bílý jogurt, nebo i strouhaná mrkev. Štěně můžeme počastovat i mlékem, ale pozor, ne všechna štěňata snášejí mléko v pohodě.

Konzistence podávaného pokrmu má připomínat hustou polévku, která by neměla být ani horká, ani ledová, pokojová teplota je tak akorát.

V případě, že štěněti něco vyloženě nejede, nenutíme jej do toho, a zkusíme něco jiného.

Pokud štěně konzumuje především granule (samozřejmě speciální pro štěňata), pak mu dáváme ty, na které je už zvyklé. Pro lepší chutnání je přelijeme masovým vývarem.

Tak co? Už se štěně probudilo? Už si našlo svoji misku? Tak dobrou chuť!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?