Jak krmit kočky BARF II.

17. dubna 2013

Cílem krmení BARF je co nejvíce přiblížit jídelníček našich koček tomu, jak tento vypadal, když kočky byly ještě divoké a ne mazlíčci, kterým je nejlépe na gauči. Tomu odpovídá i složení ´BARF jídelníčku´, který se skládá výhradně ze syrových surovin. Co takové menu kočkám nabízí?

Základem BARF pro kočky je co největší pestrost

BARF menu sází samozřejmě na pestrost. Tuto pestrost však chápe trochu jinak než výrobci granulí a konzerv, kteří svoje produkty prezentují jako ´kompletní krmivo´, rozuměj, všechno v jednom, takže výsledkem této komplexnosti je to, že kočka jí pořád jen granule.

Podle propagátorů BARF nejde však o to, aby kočka dostala všechno naráz v jedné krmné dávce. Důležité je, aby všechny potřebné živiny kočka ´zkonzumovala´ v rámci určitého období, v tomto případě několika týdnů.

 

BARF jídelníček pro kočky

Z této zásady vychází i samotné složení jídelníčku. Ten nebere zase až takový ohled na jednotlivé dny, ale klade důraz na udržení dlouhodobé skladby, která má vypadat takto: 60% maso, 15% kosti, 15%zelenina, 10% vnitřnosti.

Týdenní složení jídelníčku při dvou krmných dávkách denně má potom takto: 6 dávek masa, 3 dávky masitých kostí, 3 dávky vnitřností. Zelenina má zpestřit jídelníček třikrát až pětkrát týdně.

Součet těchto dávek dává dvanáct, protože jeden den (pořád není posvícení) by měla kočka držet půst, při němž se může těšit jen na masový nebo zeleninový vývar.

Hmotnost denní krmné dávky má odpovídat 2 % tělesné hmotnosti kočky. Tedy kočka vážící 5kg by měla denně dostávat 100 g potravy. Toto číslo je ale samozřejmě jen orientační, dávku je nutné přizpůsobit kondici a stavu kočky. Tlustým méně, hubeným více.

 

Přechod na syrovou stravu u kočky

Přechod na syrovou stravu může být ovšem víc náročný pro samotnou kočku než pro jejího chovatele či chovatelku. Pro jeho usnadnění se doporučuje několik prvních dní krmit kočku jemným drůbeží masem, které se rozdělí do více dávek, zpravidla tří až pěti.

 

Několik rad, jak přejít na BARF:

  • Maso se může i krátce, tj. 2 až 4 minuty, povařit, aby to kočka neměla tak těžké.
  • Jakmile si kočka na syrovou stravu zvykne, můžeme jí dopřát hostinu, co se týká pestrosti, vskutku královskou.
  • Z masa všech druhů se vyvarujeme jen masa vepřového a to z důvodů jeho tučnosti.
  • Z kostí kočce předložíme nejraději ty masité, jejich ideálními představiteli jsou drůbeží krky či křídla.
  • Z vnitřností se kočka může těšit na játra, srdce, plíce, žaludky.

 

Při nákupu samozřejmě chceme, aby nám dali maso čerstvé a nezávadné. Kupovat je můžeme kdekoliv v řeznictví, nebo i v chovatelských prodejnách, pokud je prodávají, tam ovšem už jen mražené.

 

BARF je i zelenina pro kočky

A nezapomínejme na zeleninu. Pokud kočka v ní přese všechno nenašla zálibu, můžeme zeleninu nakrájet nebo rozmixovat. Anebo kočku obelstít tím, že zeleninu promícháme s tuňákem nebo sardinkami v oleji, kterým, jak známo, žádná kočka neodolá.

Jednou týdně přidáme i syrové vejce. A to celé, včetně skořápky, která obsahuje vápník i další důležité minerály. Žádný strach, skořápka se v žaludku díky kyselinám bezpečně rozpustí.

 

Když už mluvíme o krmení BARF, nezapomínejme na klasiku všech klasik, lov myší. Pokud to jen trochu jde, dopřejme kočce, aby se na chvíli proměnila z domácího mazlíčka v krvelačnou šelmu. Udrží se tím v kondici a každý lovecký úspěch ji, na rozdíl od myši ovšem, zcela jistě potěší.

 

Autor: Karel Trčálek

 

Související články:

BARF, jak krmit kočky přirozeně

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?