Jak léčit kýlu u psa bez operace

29. listopadu 2013

Onemocnění kýlou je opomíjeným a přesto častým a nelehkým problémem. A nejde zde pouze o štěňata a jejich štěněčí kýlu. Tuto nenápadnou bouličku si pes může při neobvyklé aktivitě přivodit i v pozdějším věku a může se stát opravdu velkou komplikací. My jsme si přivedli zdravou roční fenku z útulku, plnou energie. Byla energií nabitá natolik, že několikrát přeskočila vysoký plot a způsobila si bouli v místě žaludku. Naše panika vzrostla, když veterinář diagnostikoval kýlu s nutností operace za 4500 Kč. Pak jsme ale přešli na jinou veterinu. Paní doktorka pracovala nějakou dobu v USA a nestačili jsme se divit, jaké cenné zkušenosti si odtamtud přinesla. Operace nakonec nebyla ani nutná.

Co je vlastně kýla

O problematice vzniku a možnosti léčby kýly jste si již na našich stránkách mohli přečíst. Jedná se o protržení blány kryjící vnitřní břišní orgány. V místě protrhnutí se pod kůži zvířete vytvoří tzv. kýlní vak a ten se naplní tekutinou. Výsledkem je boulička různé velikosti, na pohmat měkká a studená. Může být velká jako vlašský ořech nebo také jako lidská pěst. Rozlišujeme několik tipů podle místa vzniku – kýlu tříselnou, štěněčí, nebo brániční (v místě žaludku). Tříselná i brániční vážně ohrožují zdraví psa, štěněčí kýla se obvykle do 6-ti měsíců věku vstřebá. Problémem se může stát poranění kýlního vaku zvířetem, uskřinutí orgánu ve vzniklém otvoru, či gravidita, tlačící na obsah kýly. Zejména uskřinutí orgánu si žádá okamžitou chirurgickou pomoc, jelikož zvíře může na následky i zemřít. Pokud se však kýla diagnostikuje včas, je ještě šance vyřešit vše bez nutnosti operace. Lze tak ušetřit psa útrapám zákroku, týdenního nuceného klidu i dlouhé rekonvalescence. Nejeden pes, včetně naší fenky, je totiž hyperaktivní a při pooperační péči si natrhne stehy, ránu znovu otevře, či si způsobí kýlu ještě větší. Léčba se protahuje časově i finančně a zdraví psa může být dlouhodobě, ne-li natrvalo podlomeno.

 

Neinvazivní léčba z USA

Důležité je kýlu diagnostikovat včas, než přejde do chronického stavu. Příznaky nemusí být vždy patrné, až na nenápadnou bouličku. Měla jsem strach o naši hyperaktivní fenku v případě operace, ale kamarádka mi doporučila veterinární kliniku v Havířově, kde pomohli i jejímu psovi. Paní veterinářka z havířovské kliniky nějakou dobu strávila v USA. Zde kýlu léčí zcela neinvazivním způsobem, tato terapie však vyžaduje trpělivou péči majitele. Princip spočívá v zatlačení a masírování vzniklé boule zhruba po dobu 1-2 minut, podle velikosti kýlního vaku až 6x denně, nejlépe však při každé možné příležitosti. Boule je na pohmat měkká a snadno stlačitelná, srovnatelně jako boule na hlavě. Její obsah jemně vmáčkneme zpět do dutiny břišní a dané místo minutu třeme s vyvíjením jemného tlaku. Boulička během chvíle vyroste zpět. Přesto - neustálým prováděním této masáže se otvor v bláně začne časem stahovat a vytvoří se blána nová. Lze to provádět při každé příležitosti, na procházce, před i po krmení, kdykoliv máte čas. Důležité je, aby pes při tomto masírování stál, neležel ani neseděl. Rovněž napomáhá krmit psa menšími dávkami, rozdělenými do celého dne a nijak ho po dobu terapie nepřemáhat. Masírování je nejúčinnější v případě brániční kýly, úspěchy ale byly zaznamenány i v případě kýly tříselné.

 

Úspěch zaručen

Tato léčba je během na dlouhou trať, výhledově půl roku až rok masírování. V pozdější fázi už však boulička zůstane zatlačená dlouhodobě a masáž stačí třeba jen jednou denně. Je ovšem efektivním řešením, máte-li živého psa a riziko znovuotevření kýly by pro něj mohlo být vážnou hrozbou. Jednou operovaná kýla znamená oslabenou blánu a snadné navrácení problému. Paní doktorka mi vyprávěla, že tento postup doporučila i majiteli desetiletého psa, jehož kýla byla velikosti mužské pěsti a operace se zdála být nevyhnutelnou a nutnou (v případě znovuotevření hrozící až utracením). Majitel ovšem nepolevil. Ačkoliv u takto starého psa mu terapie trvala rok, pes se nakonec vyléčil a dnes dle svých sil vesele běhá a skotačí bez známky zdravotního problému. Jednoduše řečeno, jestliže vytrváte, určitě svého psa před operací zachráníte. A máte-li fenku, bez obav jí ještě během života můžete pořídit i štěňátka. Stačí chtít a nevzdat se.

 

Autorka: Magdalena Hegerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?