Jak lze zjistit, zda je štěně hluché?

16. června 2014

U štěňat hluchých na obě uši můžete velmi brzy začít pozorovat potíže s orientací, často mohou být vylekaná (což může občas doprovázet i agrese jako obranný mechanismus). Tato štěňata také nereagují na zvukové podněty. Velkou výhodou pro taková štěňata je, pokud jsou vychovávána alespoň zpočátku s dalšími hluchými jedinci – jednoduše se naučí vzájemně kopírovat své chování.

Pokud půjde o štěně hluché na jedno ucho, projevy jsou lehce odlišné – štěně je často zmatené a snaží se zjistit, odkud přichází zvuky, které slyší. Jednoznačně lze hluchotu odhalit pouze speciálním BAER testem.

 

Je možné hluché štěně reklamovat?

Na tuto otázku existuje celkem prostá odpověď – vždy záleží v první řadě na tom, zda bylo zakoupeno podle řádné kupní smlouvy. Díky článku o BAER testu víte, že existují určitá plemena, která mají k hluchotě, ať již částečné, nebo úplné, sklon. V případě, že si pořizujete psa rasy, u které lze toto postižení předpokládat, měli byste věnovat pozornost jeho rodičům. Pokud u rodičů toto postižení existuje, je pravděpodobné, že se vyskytne i u jejich potomka. Pokud prodávající chovatel ví o této skutečnosti, měl by Vás s ní obeznámit, protože jinak se podle obchodního práva jedná o porušení zákona. Pokud tedy o této skutečnosti ví, a vy se o ní dozvíte z vlastní zkušenosti se štěnětem, vzniká zde nárok na odstoupení od smlouvy, případně na snížení kupní ceny nebo finanční náhradu podle nutnosti. Pokud o této vadě prodávající majitel vědět nemohl, nelze mu cokoli vyčítat.

 

Mé štěně neslyší. Co teď?

Pokud si pokládáte tuto otázku, je pravděpodobné, že zároveň bojujete s pocity strachu a nejistoty, zda se dokážete o hluchého psa postarat, zda mu budete schopni dopřát vše, co bude třeba pro váš vzájemný spokojený život. Nebojte se v tom případě poradit třeba s vaším veterinářem, který vám bude schopný poskytnout základní rady o tom, jak psa vychovat. Možná vám také doporučí vhodnou psí školku, ve které mají zkušenosti s výukou poslušnosti hluchých psů.

 

Jak na výchovu hluchého psa?

Je samozřejmé, že výchova štěněte s takovýmto handicapem probíhá podle trochu jiných pravidel. Zdravý pes se velmi dobře orientuje podle hlasu psovoda (zabarvení, intonace apod.). U hluchého psa je třeba využít dalších možností, tedy především řeči těla (která je i tak při výchově psa hojně využívána), nebo výrazů v obličeji. Určitě nebude na škodu, když se zamyslíte nad tím, jak vás pes vnímá, a jak byste při zadávání pokynů pro cvik pochopili sami sebe. Určitě časem najdete vhodný způsob, jak se psem komunikovat. Ve chvíli, kdy budete tvořit dobře sehraný tým, nebude problém věnovat se třeba dalším aktivitám s vaším psem. Mezi osvědčené aktivity, u kterých tolik nevadí, že pes neslyší vaše pokyny, je např. agility. Vězte, že pokud se dokážete vyrovnat s tím, že budete muset k výcviku přistupovat trochu jinak, než je to obvyklé u zdravých jedinců, pes vám bude vděčným společníkem.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?