Jak manipulovat s kočkou

16. srpna 2011

Kočka je hrdá šelma, se kterou si člověk nemůže dělat, co chce. Občas je ale nutné s ní provést něco, co jí zrovna nejde pod fousy, ale přesto je to pro ni dobré.

Česání kočky

Krátkosrsté kočky se o svůj kožíšek postarají samy, a pokud nechodíte na výstavy, nemusíte je česáním vyrušovat. Kočky s polodlouhou a dlouhou srstí je dobré navyknout na česání už od koťátka. Budou se vzpouzet, ale buďte trpěliví a důslední a nedejte se odbýt zoufalým mňoukáním, leda byste chtěli mít doma chodící kouli slepené srsti. (Polodlouhou srst si kočka dlouho dokáže opečovávat sama, takže se zdá, že není třeba ji česat, ale ve starším věku už to nestíhá a je dobré, když je na česání zvyklá.)

 

Přepravka pro kočky

Některá kočička snad umí na požádání vlézt do přepravky sama. Já takovou neznám. Osvědčilo se mi vzít kočičku za kůži na krku, což ji znehybní (reflex z dětství, kdy kočka takovýmto způsobem koťata přenáší). Stačí pak přepravku mírně naklonit a kočičku opatrně spustit zadníma nohama napřed. Pokud to zkusíte hlavou napřed, zapře se předními tlapkami a nikdy ji dovnitř nedostanete.

 

Postroj na kočky

Pokud víte, že budete chtít kočku venčit v postroji, je nutné ji na něj navyknout od kotěte. Starší kočka bude reagovat špatně. Bude se cítit v pasti a bude apatická nebo se naopak energickým třením o cokoli bude snažit postroje zbavit.

 

Jak umýt kočku

To je hodně ošemetná věc u kočky. Znám kočky, které by přepraly regiment vojáků, aby nemusely do vody. Některým voda nevadí, ale pokud vadí, ani návyk snad nepomůže. Jsou dobré dva způsoby. Jednak uchopení za kůži na zátylku, a jednak fixace nohou. Uchopte kočku tak, abyste její záda opřeli o své břicho, přední i zadní nohy chyťte natažené směrem dopředu opatrně ale přitom pevně. Druhá osoba pak může kočku umýt.

 

Domácí ošetření kočky nebo aplikace antiparazitik

Zase je základním problémem zabránit kočičce, aby vás ve strachu pokousala nebo poškrábala. Kočky se často bojí sprejů. Možná jim jejich syčení připomíná syčení hada, možná něco jiného, ale výsledek je stejný – bude se zuřivě bránit. Takže volte fixaci podle toho, co potřebujete kočičce aplikovat nebo zkontrolovat. Při prohlížení břicha (nebo aplikaci antiparazitik, které je nutno nastříkat na celou plochu srsti) bude jeden člověk držet kočičku zády k sobě s fixovanýma nohama a druhý pomocník může kontrolovat případně aplikovat. Při prohlídce zad a ostatních částí těla je dobré kočku přemluvit k normálnímu lehu na břiše a pak ji na lopatkách a v kříži přitlačit k podložce. V této poloze lze i pohodlně aplikovat antiparazitika kapaná mezi lopatky (jen ruku z lopatek trochu posunete). Hlavě při sprejování pozor na oči a čumáček!!!

 

Kočka u veterináře

Pro prohlídku u veterináře lze použít fixace uvedené v předchozích bodech, případně vám lékař sám řekne, co přesně máte udělat. Hlavně pomozte kočičce tím, že sami budete klidní a přesvědčení, že jste s ní u odborníka a proto, aby jí pomohl. O dost ji to zklidní. Je dobré vzít kočičku k veterináři v přepravce, protože i jindy klidné zvíře může pod dojmem lékařské ordinace jednat nečekaně a mohla by zranit sebe nebo ostatní v čekárně.

 

Autorka: Helena Cuhrová


Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?