Jak může králík zabít vaši kočku

30. ledna 2018

Mohlo by se na první pohled zdát, že králík a kočka mají pramálo společného. Ale není tomu tak. Jedna věc je pro ně oba překvapivě společná a vědí o ní jen opravdu zasvěcení. Jde o složení střevní mikroflóry – aneb není kokcidie jako kokcidie.

Na počátku byl prvok

Složení střevní mikroflóry má každý živočišný druh o trochu odlišnější. Přesto existuje několik společných rodů, které jsou u mnohých stejné. Jistě jste již slyšeli o Giardiích, zákeřných prvocích, kteří jsou zcela nenápadní a přitom mohou způsobit zkázu. Jde o jednobuněčné organismy, které je obtížné vyhubit antiparazitiky. Kokcidie jsou v tomhle směru naprosto stejné – jsou nenápadné, neviditelné a pro mnohé mohou znamenat smrt. Především pro mláďata a starší kočky.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Jak nalézt kokcidii?

chovatelů králíků jsou kokcidie celkem známá věc a každý se jich tak trochu podvědomě bojí – a čeká, kdy to jeho chov přepadne. Noční můrou chovatelů králíků jsou průjmy a hubnutí až k smrti. Každý správný chovatel má doma připravená antikokcidika a nastudované rady, co dělat v případě krize. Kočky mají svůj vlastní druh kokcidií, ale projevy mohou být stejné. Pokud se ve střevech přemnoží, přijdou průjmy, hubnutí, může přijít i zvracení a dokonce smrt. Oocyty kokcidií může kočka pozřít z prostředí, od ulovených myší nebo se jimi přenakazit právě od králíků. A když nastane jakákoliv nerovnováha ve střevech (změna stravy, stres), mohou se přemnožit a začít devastaci. Jejich vypátrání je podobně obtížné jako u Giardií, stádia vývoje jsou střevy vylučovány jednou za pár dní a je tudíž nutné několik dní po sobě odebírat trus a pečlivě jej testovat, dokud se nenajdou.

kokcidie_1.jpg

Boj na život a na smrt

Běžná odčervovací antiparazitika na kokcidie neplatí. U dospělých koček nemusí být ani patrné, že jsou přenašeči, protože mají mikroflóru stabilní a neprojevují se na nich žádné příznaky. Jelikož kokcidie vydrží i nízký mráz a obvyklá vedra, nejlepší prevencí před nimi je včasné sbírání výkalů a pokud se již příznaky projeví, měli byste rozhodně navštívit veterináře. U malých koťat může průběh vypadat jako střevní problém, ale následky mohou být fatální…

 

kokcidie_2.jpg

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?