Jak na odčervení hříbat

15. srpna 2014

Vzhledem k tomu, že imunitní systém hříbat není zpočátku dobře vyvinutý, respektive není vyvinutý zcela, napadají ho různí paraziti, kteří jsou trochu odlišní od těch, kteří útočí na dospělé jedince. Z toho důvodu musí být i koncept odčervení postaven trochu jinak.

Se kterými cizopasníky se u hříbat setkáme

Hádě koňské (Strongyloides westeri)

Tímto parazitem bývají hříbata napadána od narození, protože proti nim nemají dostatečně vyvinutou imunitu. Těmi se může hříbě nakazit při požívání kolostra matky, protože právě v něm se nachází zárodeční larvy tohoto cizopasníka. Dalším způsobem, kterým se může hříbě nakazit, je takový, při kterém se larvy do těla hříběte dostanou skrz jeho kůži, protože se mohou nacházet v hluboké podestýlce v ustájení. Napadení tímto parazitem se projevuje jako průjmové onemocnění, které může hostitele značně vyčerpávat a je proto velmi závažné. Jako prevenci lze doporučit odčervení matky, které by se mělo provést buď těsně před porodem, nebo krátce po něm. Pokud odčervení klisny nebylo z jakéhokoli důvodu možné, doporučuje se v průběhu prvních dvou týdnů od narození odčervit hříbě. Jako odčervovací látka se běžně používá invermectin nebo fenbendazol.

Škrkavky (Parascaris equorum) u koně

Tímto parazitem jsou hříbata běžně napadána do věku asi 18 měsíců od narození, poté je již jejich imunitní systém schopný bránit se. K nákaze může dojít buď prvními pokusy o požírání trávy nebo sena, nebo také olizováním nejrůznějších předmětů, které se v okolí hříběte nacházejí. Problematické u těchto cizopasníků je, že se uhnízdí v těle a s postupným růstem hříběte se bez zásahu člověka dále vyvíjejí a rozmnožují, přičemž poškozují vnitřní orgány jako jsou játra, plíce a střeva. Proto se ve věku 60 dnů doporučuje provést první odčervení, přičemž s tímto odstupem se doporučuje odčervovat až do věku přibližně 18 měsíců. I když se pravděpodobně škrkavek v těle hříběte nezbavíte, odčerovováním pravidelně snižujete počet jedinců přežívajících v těle, zabraňujete následnému vylučování škrkavek z těla, čímž preventivně ochraňujete prostředí pro další populace. Pro odčervení se používá látka fenbendazol, v zahraničních chovech se používá také pyrantel tartát. Ten se přidává denně do krmné dávky a slouží ke kontrole škrkavek v těle jedinců, kteří začínají přijímat pevnou stravu. Po šesti měsících věku lze doporučit podávat hříbatům moxidectin. Ten totiž kromě škrkavek úspěšně bojuje také proti strongylidům.

Strongylidi, roupy a tasemnice u koní

Těmito cizopasníky se koně bez ohledu na věk mohou nakazit téměř vždy jen na pastvě. Koně ani hříbata nejsou schopni si proti nim vytvořit dostatečnou imunitu, mohou se s nimi proto potýkat celý život. Tento cizopasník napadá organismus koně. Při vysokém výskytu parazitů v těle bude kůň hubnout, nebude mít chuť k jídlu, může mít průjmy nebo zácpy. Tyto příznaky navíc mohou být podle konkrétního druhu strongolida doprovázeny dalšími problémy. Jako odčervující látka se často doporučuje ivermectin, fenbendazol nebo moxidectin. Výhodou těchto přípravků je, že většinou bezpečně zaberou i proti případnému napadení roupy, kteří v těle koně cizopasí do přibližně 36 měsíců.

Co se týče tasemnice, proti té bohužel výše zmíněnými látkami bojovat nelze. Proto se doporučuje po odstavení hříbě odčervit látkou s obsahem praziquantelu. Toto očkování je vhodné opakovat nejméně jednou do roka, ideálně však dvakrát – na jaře a na podzim.

 

Nezapomínejte, že ať máte jakýkoli problém s napadením parazity, o jeho řešení se poraďte s veterinářem. Ten totiž nejbezpečněji problém rozpozná a stanoví potřebnou léčbu.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?