Jak naučit koťátko na škrabadlo

12. dubna 2010

Pokud domů přineseme kotě, je v první řadě nutné, naučit ho vyprazdňovat se na bedýnce a také škrábat drápky na škrabadle. Není to až tak těžké. Některé kotě to pochopí rychle, některému se ale nebude chtít vzdávat požitku z drápání třeba sedací soupravy. Chce to prostě trpělivost a hodně se svému chlupatému miláčkovi věnovat.

 

Zažité návyky kočky

Některá koťata tohle ani učit nemusíte. Jsou už naučená od kočky nebo od původního chovatele. Pokud si tedy chcete kotě domů přinést, mělo by být škrabadlo již zakoupené. Pokud si berete třeba již dospělou kočku z útulku nebo z venku, ani tady není pozdě. Kočky jsou velmi chápavé, a pokud se jim budete věnovat, celkem rychle se spoustu věcí naučí. Kočky navíc velmi rády šplhají, proto jim bude taková hračka i hodně vyhovovat.

 

Typy škrabadel pro kočky

Na našem trhu je velký výběr škrabadel. Můžete se tedy zařídit nejen podle potřeb vašeho miláčka, ale také podle toho, jak velký prostor je v domácnosti k dispozici.

Je nutné mít na paměti, že kočky škrábou nejraději ve stoje. Je tedy nutné myslet i na velikost kočky, která může v některých případech být docela značná.

Můžete zakoupit škrabadlo pouze na škrábání, čili velmi jednoduchý typ, nebo takové, na kterém může kočka i odpočívat. Kočka milují výšky, proto bude vděčná za škrabadlo spíše vyšší, ze kterého bude mít dobrý přehled.

Poslední dobou jsou velmi moderní škrabací stromy, které v bytě působí navíc i dekorativně. I tady je velký výběr a firmy, které takové stromy nabízejí, jsou dokonce schopné se řídit přímo vašimi potřebami.

 

Jak si vyrobit škrabadlo pro kočku doma

Přestože je pro většinu chovatelů lehčí škrabadlo přímo zakoupit v obchodě, lze si ho i vyrobit doma. Fantazii se meze v tomto případě nekladou. Škrabadlo můžete vyrobit nejen podle předlohy, kterou naleznete například na internetu, ale také podle vlastního rozhodnutí. Potřeba je zde hlavně šikovnost a nutnost myslet na bezpečí kočky. Vyčnívající šrouby nebo hřebíky by mohly kočku ošklivě poranit.

 

Trpělivost růže přináší

Pokud máte doma škrabadlo a kočka si přesto škrábe drápky o nábytek, okamžitě ji okřikněte. Je nutné k zákazům používat vždy stejné slovo. Například ne nebo nesmíš.

 

Škrabadlo můžete postříkat buď kozlíkem lékařským, který kočkám velmi voní a láká je. Nebo šantou kočičí, která je k dostání i ve spreji.

Škrabadlo pro kočku

Uvidíte-li, jak si vaše kočka zrovna škrábe drápky o nábytek, vezměte ji a přiložte tlapky ke škrabadlu. To je také způsob, jak rychle pochopí, že drápky se škrábou pouze zde. Kočku za prohřešky nemlaťte, násilím stejně nic neurychlíte, naopak. Kočka se bude pak bát škrábat drápky kdekoliv.

 

Myslete také na to, že i když si kočka pravidelně drápky škrábe, je nutná kontrola. Pokud zjistíte, že jsou drápky dlouhé, je nutné je čas od času zastřihávat. Dlouhé drápky jí totiž způsobují nepříjemnosti někdy dokonce bolesti.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?