Jak naučit psa, aby vás přestal olizovat?

4. ledna 2016

Olizuje vás neustále Váš pes? Může jít o chorobné chování. V takovém případě je nutné poradit se s veterinářem a provést potřebné testy. Pokud jde jen o zlozvyk, existují tréninkové metody, pomocí nichž to psa odnaučíte.

Začněte tím, že si položíte tuto otázku. Odpovědi mohou být různé, třeba:

  • Má dobrý vkus a chutná mu slané
  • Říká vám „Ahoj!“
  • Snaží se zahájit hru
  • Je k vám laskavý (i když zároveň trochu hrubý)

 

Jak olizování od psa předejít?

Přemýšlejte, kdy pes naposledy toto chování projevil. Bylo to, když jste si sedli k televizi připraveni na další díl oblíbeného seriálu? V tom případě buďte připraveni přesměrovat jeho chování na něco, co ho zabaví bez vaší účasti. Výborné jsou plnící hračky, do kterých můžete psu připravit něco lehkého před večeří, třeba zamražený hovězí vývar. Stejně tak můžete připravit nějakou logickou hračku, která psa zabaví. Vtip je v tom, přesměrovat chování psa od vás k něčemu jinému.

Nebo vás možná pes začíná olizovat ve chvíli, kdy přijdete z práce, protože ví, že vzápětí přijde čas na procházku. V takovém případě je řešením změnit vaše chování – místo toho, abyste ihned popadli vodítko a běželi s ním ven, zkuste ho předtím zaměstnat. Třeba patnáctiminutová hra na schovávání pamlsků v bytě bude skvělou volbou. Pes bude muset počkat, než pamlsky v bytě poschováváte, a jakmile je pak začne hledat, vy docílíte přesměrování nežádoucího chování k jinému objektu zájmu. Navíc se pes díky této hře skvěle uvolní před nastávající procházkou.

 

Jak psa olizování odnaučit?

Může se samozřejmě stát, že váš pes hračky ignoruje a pokračuje v olizování vašeho obličeje nebo rukou, zatímco stále sedíte.  V takovém případě dejte psu časový limit, beze slova se zvedněte, zkřižte ruce na prsou a dívejte se pryč od psa. Ten bude chováním zřejmě zaskočen. Jakmile se posadí, pohlaďte ho a pochvalte, aby věděl, že tohle od něj čekáte. Pokud vás opět začne olizovat, opakujte stejný postup – odvraťte vaši pozornost včetně očního kontaktu na několik sekund. Přitom mu nic neříkejte, to je velmi důležité.

Podstatou celého tréninku odnaučení tohoto zlozvyku je uvědomit si, co chcete, aby váš pes dělal místo toho, aby vás olizovat. Pak už stačí jen posílit toto vhodné chování, které následně nahradí to nežádoucí.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?