Jak naučit psa plavat

18. listopadu 2008

Plavání je pro psy přirozenou aktivitou, ne každý pejsek však vodu miluje. Naučit by se to měl ale každý. Plavání může být výborným doplňkem při letní procházce, pejsek se ve vodě dokáže nádherně vyřádit a navíc se v horkých dnech příjemně ochladí. S plaváním by se mělo začít již ve štěněcím věku, obecně platí „čím dříve, tím lépe", nic se ale nesmí přehánět. Nejvhodnější věk pro začínání s plaváním je kolem 0,5 roku až jednoho roku. Každý pes je jinak rostlý a fyzicky zdatný a právě na jeho síle je závislá vhodná doba k začátku výcviku.

Prvním krokem je nalezení vhodného místa k trénování. Zjistěte si, kde se ve vašem okolí nachází voda, do které mají psi volný přístup. Na koupaliště vás s pejskem ani nepustí a koupání psa v neohraničené přehradě bývá postiženo sankcemi.

 

Voda, do které se jdete s pejskem koupat, musí být čistá, žádné odpadky, vodní řasy, nebo sinice, voda se pejskům dostane na holou kůži, do očí i do uší a z nečisté vody by mohli trpět kožními infekcemi.

 

Pozor si dejte i na řeky, potůčky a přítoky vody, pejsek začátečník by nemusel zvládnout silnější proud a ten by ho mohl stáhnout pod vodu. Vlez do vody musí být pozvolný.

 

Nechoďte se psem k vodě v chladnějších dnech, mohl by nastydnout. Na plavání jsou nejvhodnější slunečné dny, kdy pejsek brzy uschne. Vysoké teploty ale psům také vadí, pes by se mohl přehřát nebo dostat ze studené vody šok.

 

Krokem druhým je seznámení pejska s vodou. Psa do vody nikdy neházejte, mohlo by se stát, že se bude vody bát. Nejlepší je vzít pejska do náruče a vejít s ním pomaličku do vody. Bude se bránit, takže si dejte pozor, aby vás při snaze vyškrábat se vám až na hlavu nepoškrábal. Pevně ho držte ve vodě, klidně na něj mluvte a potom, co si na vodu zvykne, ho pusťte. Chvíli to bude vypadat, že spadne do vody jako kámen, ale po prvotním šoku začne instinktivně šlapat vodu a plavat tzv. čubičku. Nejspíš poplave k vám nebo ke břehu.

 

Pokud se bude snažit vylézt si na vás, uhýbejte mu a „utíkejte" před ním. Tím ho budete nenásilně nutit dál plavat. Moc ho nenamáhejte, po chvilce vylezte z vody, pejsek poplave za vámi na břeh. Tam ho nechte se vyběhat, otřít se o zem a vyvztekat se. Jestliže váš pejsek rád aportuje, házejte mu do vody klacky. Ze začátku ne moc daleko, stačí blízko ke břehu třeba jen tak, aby si namočil pouze přední tlapičky. Ve chvíli, kdy ho hra začne bavit, můžete házet i dál do vody. Také můžete jít do vody sami a pejska přivolávat k sobě. Pokud se mu do vody dobrovolně nechce, znovu ho vezměte do náruče a do vody pomaličku odneste.

 

Psa do vody nikdy neházejte ani nestrkejte, jakékoli násilí či donucovací prostředky by psa mohly od dalšího plavání odradit, mohl by se vody začít bát a jeho důvěra k vám by byla otřesena.


Plavání je těžká fyzická aktivita, proto psa nikdy nepřetěžujte a nebraňte mu z vody vylézt.

 

Autorka: Nikol Horáková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?