Jak naučit psa sebekontrole

22. dubna 2014

Patříte mezi chovatele psů, kteří se potýkají s problémy jako je třeba neustálé poskakování psa v průběhu přípravy jeho jídla, předčasné vybíhání ze dveří při přípravě na procházku, nebo pro vás náročné udržet psovu pozornost? Společným jmenovatelem všech těchto problémů je nedostatek sebekontroly psa, který vás může stát hodně nervů a znepříjemnit leckteré společně strávené chvilky. Nevěste hlavu, je totiž možné získat alespoň částečnou kontrolu nad chováním vašeho psa, a to jednoduchou cestou – zapojte ho do práce.

Jak zapojit psa do práce?

Pokud potřebujete získat kontrolu nad chováním vašeho psa, požádejte ho, aby pro vás něco vykonal, pokud bude chtít, abyste pokračovali v činnosti. Tato metoda je známá jako NILF, pochází z anglických slov Nothing In Life is Free (volně přeloženo jako Nic v životě není zadarmo). Tato metoda sice nenahradí výcvik psa pro nápravu jeho nežádoucího chování, ale plní spíše funkci posílení dalšího tréninku, který se svým psem provádíte.

 

Naučte vašeho psa povely "Sedni!" a "Lehni!"

Než s praktikováním metody NILF začnete, musíte mít jistotu, že váš pes bez problému a za každých okolností rozumí pokynům „Sedni!“ a „Lehni!“, které tvoří kostru celé metody a budete je tudíž používat velmi často. Pokud tomu tak není, vypilujte ještě tyto pokyny, poté můžete teprve přejít k dalšímu kroku. Samozřejmě můžete používat i jiné pokyny, ale pro začátek budou tyto dva více než dostačující.

 

Zaměstnejte svého psa

Jak již bylo nastíněno, metodu lze použít hlavně v případech, kdy potřebujete získat kontrolu nad jeho chováním. Zde je příklad fungování metody v praxi: Při přípravě jídla zápasíte s živočišnými pudy, které říkají, že psi mají tendenci se vzrušovat při jídle, což se může projevit neustálým poskakováním, dokud jídlo nenandáte, nebo misku nepostavíte na obvyklé místo. Místo toho, aby pes takto vyváděl, nechte ho něco vykonat pro jeho večeři. Princip je jasný – dejte vašemu psovi pokyn „Sedni!“ nebo „Lehni!“. Jakmile pes pokyn vykoná (podmínkou samozřejmě je, že v poloze setrvá), můžete směle vykročit směrem k němu či na místo krmení. Jakmile začne pes při vašem pohybu opět nesmyslně poskakovat, misku mu okamžitě odeberte, ukliďte ji a na několik minut činnost ukončete. Poté se vraťte a celý postup opakujte. Váš pes brzy pochopí, že jediná možnost, jak získat jídlo, je setrvat v klidu, dokud mu sami nedovolíte si jídlo vzít.

Podobným postupem postupujete v jakékoli nutné situaci, ať už jde o procházku, kdy váš pes není schopen ani v klidu sedět, abyste mu mohli nasadit obojek, nebo o hraní si se psem, kdy se pes neustále proti vaší vůli dožaduje pozornosti např. šťouchání čumákem do ruky apod.

 

Klíč k úspěchu - poslušný pes?

Pokud si pokládáte tuto otázku, odpověď vás zřejmě nepřekvapí – klíčem k úspěchu je trpělivost. A to zejména z toho důvodu, že se může stát a pravděpodobně se i stane, že jakmile začnete pracovat s metodou NILF, bude chování vašeho psa ze začátku nejspíš horší než předtím. Nevěšte hlavu. Pokud od psa párkrát odejdete, aniž by dostal to, po čem touží, pochopí, že svého cíle dosáhne jedině tak, že vykoná přesně to, o co jste ho žádali. Pokud budete trpěliví, možná se brzy dočkáte toho, že váš pes bude trpělivě sedět ještě předtím, než mu vůbec tento příkaz zadáte.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?