Jak naučit psa stopovat

29. března 2016

V časech, kdy umí kdejaký pes téměř tančit tango a na povel se složí jako mrtvolka, mnozí z nás zapomínají na klasické, tradiční povely a cviky. Jedním z opomíjených je i stopování. Věnují se mu jen ti, kteří chtějí složit zkoušky poslušnosti nebo ti, co chtějí napodobit komisaře Rexe. Jak vlastně na to?

Začátky psa stopaře

Ideální je samozřejmě začít s nácvikem již od štěněte, asi kolem věku půl roku. Pokud se chcete dostat v budoucnu na zkoušky poslušnosti, máte dostatek času na nácvik zhruba do jednoho roku věku štěněte. Jak to udělat, aby pes pochopil, co po něm chcete? Každopádně potřebujete nápomoc druhé osoby. Principem je psa opustit asi na vzdálenost 50-ti metrů s tím, že pes ztratí pána z dohledu asi po deseti metrech. Pak jej pomocník vypustí a páníček musí svého psa neskonale chválit, když jej najde. Pro začátek můžete do svých stop tu a tam vložit pamlsek. Posléze psa pomocník vede na vodítku s povzbuzovacím „Stopa“ a chválením. Ideální je také v době krmení odnést psovi misku někam na druhý konec zahrady a na stopovacím vodítku jej nechat, ať si ji najde.

 

Nejčastější chyby při nácviku stopování

Psa byste neměli v žádném případě nechat stopovat v parném horku, také přílišný vítr čichové vjemy psa značně ztěžuje. Pro nácvik stopování u nezkušeného psa vyberte jednodušší terén jako je třeba posečená louka nebo zahrada. Na holé půdě na poli nebo například v porostu řepky olejky (má silné aroma a psy mate) se vašemu psovi bude zprvu stopovat těžko.

 

Čich psa jako zbraň

Lidské čichové buňky čítají dohromady asi 5 milionů, zato psi jich mají asi 100 milionů, proto dokáží kdeco vyčmuchat. I oni se však musí naučit své čichové buňky citlivě používat. Pro stopování se hodí v podstatě kterýkoliv pes, na plemeni nezáleží. Je ovšem pravdou, že například v Rusku již zkoušejí křížením vytvořit nové plemeno s ještě citlivějšími čichovými buňkami. Správný policejní pes je však schopen sledovat pachatele na stopě i 15 hodin staré. Chcete-li se vyrovnat služebním psům, stačí vám parťák na výcvik, hromada pamlsků a stopovací vodítko a hurá na to!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?