Jak nejlépe zchladit psa v horkých dnech?

6. července 2019

Léto je v plném proudu a naši mazlíčci si spolu s námi užívají prázdniny u vody, nebo na chatě v lese. Teploty se šplhají vysoko nad 30 °C a sluníčko pálí jako čert. Psi, stejně jako lidé, pociťují vysoké teploty na své kůži a tlapkách. Trápí je pocit diskomfortu a potí se, i když trošku jinak, než my. Jak, tedy zvládnout horka v ulicích rozpálených měst a jak ochlazovat správně?

Propracovaný chladící mechanizmus

Psi, stejně jako my lidé, mají v těle zabudovaný speciální propracovaný systém zvaný termoregulační mechanismus. Ten jim umožňuje snížit tělesnou teplotu v případě, že okolní teplota překračuje určitou mez a rovněž jim umožňuje zahřát se, když udeří třeskutá zima. Čím se ale od nás lidí liší, jsou potní žlázy. Zatímco my se potíme takřka celým tělem, krůpěje potu nám při vysokých teplotách stékají po čele, potí se nám ruce i chodidla a nejraději bychom vhupli do plavek, pes tuhle funkci postrádá a jediné místo, kudy může odvádět pot, jsou tlapky. Jejich funkce je ale v tomto mechanismu zanedbatelná, jelikož jejich hlavním úkolem je zlepšovat přilnavost tlapek k povrchu. Navíc, když si uvědomíme, že většina psího těla je pokrytá srstí, není našim mazlíčkům očividně co závidět.

Opak je ale pravdou, můžeme jim závidět třeba tlamu. Pro dnešek ne kvůli silným čelistem, ale kvůli schopnosti ochlazování se pomocí slin. Psi produkují velké množství slin a jednou z jejich funkcí je právě ochlazování organismu v létě. Pes s otevřenou tlamou hlasitě a hluboce dýchá, produkuje sliny, které se následně vypařují do okolí a tím odvádí z těla přebytečné teplo. Právě kvůli tomuto mechanismu, je velice důležité v létě zvolit správný náhubek, aby v něm pes mohl pořádně dýchat tlamou. Vždyť nám by se také nelíbilo, kdyby nás v létě do MHD zavřeli v zimní bundě a kulichu.

Letní střihy radši ne

I když se nám může zdát, že ta hrozná, hrubá srst je psovi v létě nanic a on se bude cítit lépe bez ní - opak je pravdou. Srst má v ochlazování velice specifickou a důležitou roli. Stejně jako v zimě ke kůži nepropustí chlad, v létě k ní nepropustí teplo. Srst je vlastně taková speciální tepelná bariéra. Pokud psovi srst ostříháme a narušíme mu podsadu, bariéra se zboří a systém nebude fungovat. Sluníčku už nic nebrání, dostat se psovi až „na kůži“ a nepříjemně ji spálit, i když se nám zpočátku může zdát, že se našemu miláčkovi ulevilo. Svému psovi ale můžeme pomoci mechanismus zefektivnit třeba tím, že mu pořádně srst vyčešeme a zbavíme ho odumřelé podsady, aby byla vzdušná a fungovala správně. Správně zvolený kartáč udělá větší službu než jakékoliv nůžky. Naopak plemena bez srsti je vhodné natírat opalovacím krémem pro psy, aby se jim kůže nespálila – stejně jako nám.

Vodní radovánky bezpečně

Nejlepší je rozhodně ochlazení vodou, ovšem je nutné provádět tuto aktivitu pozvolna. Nejefektivnější je chlazení tlapek a bříška studenou, ale ne ledovou vodou. Pokud pes chce, může plavat, ale rozhodně ho není vhodné do vody nutit, nebo třeba házet. Polívat psa také není dobrou volbou, protože, jak už jsme si řekli, srst ztratí svou funkci, nasaje hodně vody a ta se začne působením tepla zahřívat. Pes se tak bude vařit takřka ve vlastní šťávě.

Náruživé plavce je proto také dobré po vylezení z vody alespoň vytřít ručníkem a napomoct tak k průdušnosti srsti.

Když se k vodě nejede

Pokud víte, že váš miláček špatně snáší horka, ale voda je pro něj spíš trest než zábava, je tu také řešení. Jsou jím chladící hračky. Tyto speciálně navržené hračky naplníte vodou, vložíte na pár hodin do mrazáku a podáváte psovi. Pes hračku může jemně okusovat, nebo si na ni třeba lehnout a zároveň, díky tvaru hračky pes led nemůže sníst. Tím zabráníme podráždění nebo zánětu žaludku.

Kromě hraček jsou k dispozici také chladící podložky, které fungují bez přidání vody, jelikož jsou opatřeny speciální náplní. Pes zalehnutím vytvoří na podložku tlak a ta začne chladit.

Řešením pro psy při zvýšené aktivitě je také chladící vesta. Vesta vyrobená ze speciálního materiálu psa ochlazuje pomocí odpařování vody, čímž udržuje stálou teplotu těla při sportu i tréninku.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?