Jak ochránit psa před otravou vodou v těchto horkých dnech

3. srpna 2017

Nejen v horkých letních dnech, ale i během roku může všeho psa ohrožovat otrava vodou. A nejedná se zde o pojem, mířený na závadnou nebo neznámou vodu z řeky. Otrávit vodou se může kterýkoliv pes kdykoliv. Jak tomu lze zabránit?

Když voda škodí

Voda sama o sobě škodlivá v tomto případě není. Jde především o to, že obsahuje ionty, kterými se lze náhle předávkovat. Při velkém příjmu vody se zředí krevní plasma a buňky se začnou nalévat tekutinou, čímž dojde k jejich poškozování. Nerovnováha mezi ionty se projeví především otokem mozku, což je život ohrožující. Při nedostatečně rychlém zásahu může dojít k trvalému poškození motoriky, mentality nebo i ke smrti.

fotor2.jpg

 

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

První pomoc?

Ke stavu otravy vodou může dojít kdykoliv, kdy pes vypije příliš velké množství vody. Ačkoliv je absurdní hlídat psa, aby příliš nepil, základem je paradoxně trvalý přístup psa k vodě. Přirozeně pes pozná, kdy má žízeň. Pokud jde ale o psa, který si například neustále vylívá vodu nebo čeká celý den na páníčka a je bez vody a následně mu dáte večer napít, je pravděpodobné, že se pokusí celou misku vypít najednou. A to je přesně to, čemu byste měli zabránit. Příznaky otravy vody je těžké rozpoznat včas, aby ještě bylo možno pomoci. Pes je malátný, motá se, nereaguje. Nemá obvyklé reflexy. Jeho mozek otéká a funkčnost se zhoršuje. Pokud máte jakékoliv podezření, okamžitě vyrazte k veterináři!

spaniel-pet-dog_Fotor.jpg

Záchrana je možná

Pokud se na otravu přijde včas, je psovi okamžitě napojena kapačka s vyvažujícími ionty NaCl, které zabrání dalšímu hromadění tekutin v buňkách. Dále dostane léky na zmenšení otoku. Pes může být klidně i celý den tzv. mimo, než jsou patrné pokroky a reakce. Veterinář pak opatrně zkontroluje jeho reflexy a zjistí, zda nedošlo k poškození mozku. Úplná rekonvalescence pak trvá ještě několik dalších týdnů, přesto i tak už nikdy nemusí být váš pes „takový jaký býval.“ Proto je důležité, dodržovat pitný režim průběžně!

Nenechávat vodu na přímém slunci, ale někde v pokojové teplotě nebo ideálně nižší.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?