Jak pečovat o hříbě

22. prosince 2014

Když se na svět narodí nohaté a vykulené hříběcí stvoření, automaticky se zrodí i otázka, jak se o něj správně postarat? Péče o malá koňská stvoření však není nijak náročná. Přinášíme pár tipů, aby se vaše hříbě mělo jako v bavlnce.

Když hříbě vykoukne na svět

Lidská mláďata dělají pokroky v řádu několika týdnů až měsíců. Hříbě se po narození k „pasení koníčků“ dobere během pár minut po porodu a do hodiny se obvykle pokouší napít. Pokud nemůže vemínko najít, můžeme mu jemně a nenásilně pomoci. Jde o důležitý akt pro jeho budoucí tělesnou imunitu. Naše další pomocná role spočívá především v dobrém pozorování hříběte. Pokud se včas nevyprázdní, kulhá, nechce vstát, je apatické, či jinak projevuje neobvyklé chování, je na nás, abychom to poznali a včas zavolali veterináře. Matka se jinak o hříbě dost dobře postará sama.

 

Matka příroda se většinou o hříbátko postará

Klisna většinou veškerou péči zastane sama. Pro nás je nejdůležitější uhlídat, aby nebylo hříbě v příliš velkém chladu, vlhku, či vedru. Hříbata bývají náchylnější k odchylkám počasí. Pokud matka hříbě odmítne, či se o hříbě nemůže starat, je nutné jej dokrmovat. Nejideálnější jsou sušená hříběcí mléka, krmíme 4x denně. Ven může jít matka s hříbětem hned, jak to matka dovolí, třeba i druhý den po narození.

 

Náplň hříběcího života

Hříbě obvykle často a hodně rádo spí. Zhruba po měsíci by však již mělo být plně socializované a navyklé na lidský dotyk. Na ostatní pevnou stravu přechází hříbě zhruba ve dvou měsících, zcela jej odstavuje asi v šesti měsících. Jakmile hříbě přestane sát mléko, rychle se osamostatňuje. V jednom roce je již hříbě z 80% vysoké jako v dospělosti, hruď se mu však utváří až do 5-ti let. S nasazováním uzdečky a sedla počkáme tedy do druhého až třetího roku věku koně.

 

Půjde to samo

Po narození rozhodně musí matku i hříbě zkontrolovat veterinář. Můžete se s ním poradit, zda hříběti přidávat pro jeho vývin nějaké vitamíny, kdy vakcinovat a jak postupovat v jeho výchově. Pokud vaše hříbě viditelně netrpí nějakou nemocí, působí zdravě a zdravě také roste, máte většinu starostí vyřešených. O zbytek už se postará matka příroda i matka kobyla. Tak ať vám koně jdou!

Další podobná témata

Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení a Váš pes by mohl trpět, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?

Tato akce je nenávratná, takže si to pořádně rozmyslete, jelikož po souhlasu už není cesty zpět.