Jak pečovat o hříbě

22. prosince 2014

Když se na svět narodí nohaté a vykulené hříběcí stvoření, automaticky se zrodí i otázka, jak se o něj správně postarat? Péče o malá koňská stvoření však není nijak náročná. Přinášíme pár tipů, aby se vaše hříbě mělo jako v bavlnce.

Když hříbě vykoukne na svět

Lidská mláďata dělají pokroky v řádu několika týdnů až měsíců. Hříbě se po narození k „pasení koníčků“ dobere během pár minut po porodu a do hodiny se obvykle pokouší napít. Pokud nemůže vemínko najít, můžeme mu jemně a nenásilně pomoci. Jde o důležitý akt pro jeho budoucí tělesnou imunitu. Naše další pomocná role spočívá především v dobrém pozorování hříběte. Pokud se včas nevyprázdní, kulhá, nechce vstát, je apatické, či jinak projevuje neobvyklé chování, je na nás, abychom to poznali a včas zavolali veterináře. Matka se jinak o hříbě dost dobře postará sama.

 

Matka příroda se většinou o hříbátko postará

Klisna většinou veškerou péči zastane sama. Pro nás je nejdůležitější uhlídat, aby nebylo hříbě v příliš velkém chladu, vlhku, či vedru. Hříbata bývají náchylnější k odchylkám počasí. Pokud matka hříbě odmítne, či se o hříbě nemůže starat, je nutné jej dokrmovat. Nejideálnější jsou sušená hříběcí mléka, krmíme 4x denně. Ven může jít matka s hříbětem hned, jak to matka dovolí, třeba i druhý den po narození.

 

Náplň hříběcího života

Hříbě obvykle často a hodně rádo spí. Zhruba po měsíci by však již mělo být plně socializované a navyklé na lidský dotyk. Na ostatní pevnou stravu přechází hříbě zhruba ve dvou měsících, zcela jej odstavuje asi v šesti měsících. Jakmile hříbě přestane sát mléko, rychle se osamostatňuje. V jednom roce je již hříbě z 80% vysoké jako v dospělosti, hruď se mu však utváří až do 5-ti let. S nasazováním uzdečky a sedla počkáme tedy do druhého až třetího roku věku koně.

 

Půjde to samo

Po narození rozhodně musí matku i hříbě zkontrolovat veterinář. Můžete se s ním poradit, zda hříběti přidávat pro jeho vývin nějaké vitamíny, kdy vakcinovat a jak postupovat v jeho výchově. Pokud vaše hříbě viditelně netrpí nějakou nemocí, působí zdravě a zdravě také roste, máte většinu starostí vyřešených. O zbytek už se postará matka příroda i matka kobyla. Tak ať vám koně jdou!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?