Jak pečujete o svou psí smečku?

10. února 2014

Psi jsou smečková zvířata. Smečky se dnes ovšem neskládají jen z příslušníků vlastního druhu. Patří do nich také lidé a mnohdy i další živočišné druhy. V přirozených podmínkách se ve smečce utváří hierarchie. Také naše „umělé“ smečky mají svou hierarchii, ve které by lidé (i ti „nejmenší“) měli mít vyšší postavení než pes. Dobré vztahy ve smečce, spojenectví a potvrzení postavení lze potom nejlépe utvrdit pomocí vzájemné péče.

Máme doma nejen psí smečku

Pokud máte doma více než jednoho psa, můžete sledovat, jak si psi mezi sebou „vyříkávají“, kdo bude mít hlavní slovo, jaké mezi sebou mají vztahy a případně, jak si vytyčují sféry vlivu. Po ujasnění pravidel, do kterých můžou také dost podstatně zasáhnout lidé, jelikož mohou něčí pozici uměle posílit, či naopak oslabit, může nastat období upevňování a ujišťování. Tehdy psi zmírňují napětí, nebo podporují dobrou náladu třeba hrou. K dobré náladě, tělesné pohodě, ale i jako pomoc při léčení však dost podstatně přispívá péče o tělo a srst. Psi si vzájemně čistí oči, nos, uši, genitálie, „pročesávají“ srst a vylizují případná poranění.

 

Náš pes je jedináček

Máte-li doma jedináčka, musíte funkci smečky převzít zcela vy. Samozřejmě to neznamená, že pořídíte-li si smečku, stačí dát psům nažrat a je vystaráno, ale více psů s vyjasněnými pozicemi se mnohem lépe zabaví a nejsou tak úplně závislí na lidské péči a pomoci. Jeden pes ano. Takže veškerá péče, včetně her a vyjasňování si pozic je na vás. Poté je prospěšné pročíst si nějakou literaturu o přirozeném chování psovitých ve smečce, abychom našemu psu poskytli co nejpřirozenější podmínky.

 

Psi pečují o lidské tělo

Stejnou péči, jakou si psi poskytují mezi sebou, dopřávají i člověku. Pokud s touto možností člověk není obeznámen, může se mu psí chování jevit jako velice divné až nechutné. Hárající čuby ostatní psi čistí, ovšem poskytne-li pes stejnou službu menstruující paničce, nemusí to vzít úplně dobře. Stejné je to s lízáním zadku. Hlavně fenky mají tendenci každému čistit zadek, což je nejspíše pudová záležitost spojená s očistou štěňat. Olizování krvácejících ran je naprostou samozřejmostí a to i tehdy, jedná-li se o krvácení z nosu. Máte-li problémy se zápachem z nohou, postará se váš pes i to.

 

Psí psychologové

Psi velmi dobře čtou v řeči těla. Poznají tak v jakém je dotyčný jedinec duševním rozpoložení a fyzickém stavu. A dokáží se podle toho zařídit. Buď jdou z cesty, nebo projeví náklonnost či podporu. Dokáží být klidní, bezprostředně projevit sympatie nebo elán a vylákat tak ke hře. Dají přesně to, co je v danou chvíli potřeba. Právě proto jsou někteří psi pro svou povahu spojenou se speciálním výcvikem báječní pro canisterapii.

 

Autorka: Michaela Matějková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?