Jak pes ke kýle přišel

28. února 2011

Nejčastější příčinou bývají autonehody či pády z výšky. Důvodem je zvýšení tlaku v dutině břišní, který po úderu (nárazu) do břišní stěny způsobí rychlé vyprázdnění plic. Kvůli těmto náhlým změnám tlaků v jednotlivých dutinách těla, může dojít k protržení bránice nejčastěji v nejtenčím místě. Tyto traumatické hernie jsou často doprovázený dýchacími obtížemi, mohou však být naprosto bez příznaků.

Brániční kýla je v podstatě nepřirozený otvor v bránici, skrz který se mohou protlačit orgány do dutiny hrudní. Tato kýla může být buď vrozená, nebo způsobená úrazem, což je u zvířat mnohem častější, protože u vrozené kýly jedinec často uhyne již při porodu nebo krátce po něm.

 

Nejčastější příznaky:

  • dechové potíže
  • rychlé unavení při pohybu
  • nechutenství
  • potíže s příjmem potravy

 

Pokud se brániční kýla včas nediagnostikuje, přechází brániční kýla do stavu chronického a do vzniklého otvoru se může vsunout některý z orgánů dutiny břišní, nejčastěji jsou játra nebo část žaludku. Při vsunutí jater se přiškrtí jaterní cévy a do dutiny hrudní začne prosakovat tekutina. Při uskřinutí žaludku se jedná o velmi akutní stav, neboť je riziko zvětšení otvoru (naplnění žaludku plynem nebo potravou) a tím pádem i vážných problémů s dýcháním. Tento stav vyžaduje neprodlený chirurgický zákrok.

 

Pro stanovení této diagnózy je nutné rentgenové a ultrazvukové vyšetření, často s pomocí kontrastní látky.

 

Léčba spočívá v chirurgickém zákroku, kdy přes dutinu břišní se vrátí orgány na své původní místo a vzniklý otvor v bránici se sešije.

 

Autorka: Aneta Kasanová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?