Jak plesnivé seno může otrávit vašeho koně

15. prosince 2014

Plesnivé seno určitě nepůsobí už na první pohled dojmem „zdravé a racionální výživy“. Asi málokdo by měl tolik odvahy, nebo spíše nezodpovědnosti, aby senem, které je prorostlé plísní, krmil koně. Nejde samozřejmě jen o vizuální či o chuťovou stránku takového „krmiva“, plísně totiž mohou velmi vážně poškodit i zdraví koně.

Nebezpečné mykotoxiny

Plísně patří mezi nižší houby. Jejich výskyt v krmivech, zvlášť když jsou špatně uskladněná, je přirozený. Plísně jsou tvořeny dlouhými vlákny, tzv. hyfy. Hyfy se rozrůstají a větví, tak vytvářejí tzv. mycelium, tedy to, co můžeme pozorovat v plesnivém seně nebo obilí.

 

Plísně samotné nemusí být vždy natolik jedovaté, aby poškozovaly zdraví. Problém plísní tkví v produkci jedů, zvaných mykotoxiny. Tyto mykotoxiny jsou druhotným produktem metabolismu některých druhů plísní. K vylučování mykotoxinů dochází tehdy, ocitne-li se plíseň v stádiu stresu. Většinou se tak děje při změnách teploty, vlhkosti nebo provzdušnění.

 

Mykotoxiny jsou primárně jedy. Dostanou-li se prostřednictvím krmiva do organismu koně, velmi rychle začínají nepříznivě ovlivňovat mikroflóru zažívacího ústrojí, v důsledku čehož dochází k narušení rovnováhy a potížím s trávením. Následkem toho jsou průjmy, koliky, může být poškozena i sliznice.

 

Mykotoxiny se postupně vstřebají ze střev koně do krve a tak se rozšíří v celém organismu. Toto ohrožení vyvolá následnou reakci imunitního systému koně, který se je snaží odbourat. Je-li však těchto toxinů příliš velké množství, může dojít přetížení imunitního systému, který již nestačí jedy neutralizovat. Mykotoxiny se tak začnou v organismu koně kumulovat, což vede k následné otravě a poškození zdraví.

 

Otrava koně tzv. mykotoxikóza

Tyto otravy se nazývají mykotoxikózy. Mohou být způsobeny jednak jednorázově, když kůň zkonzumuje najednou velké množství mykotoxinů, a jednak dlouhodobým zkrmováním krmiva, které obsahuje tyto jedy v nižším množství.

 

Nebezpečnost mykotoxikóz se zvyšuje s přítomností více druhů toxinů v podávaném krmivu. Je to způsobeno tím, že mykotoxiny působí kumulativně, to znamená, že se jejich účinky sčítají. Krmivo, které obsahuje více mykotoxinů, je tak o to nebezpečnější pro organismus koně.

 

Škála negativních účinků, kterými působí na koňský organismus, je opravdu ´pestrá´. Mykotoxiny poškozují játra a ledviny koně, ale mohou působit i neurotoxicky. Některé mykotoxiny mají vliv na reprodukci a také narušují syntézu bílkovin, důsledkem toho jsou kožní problémy či zpomalení růstu hříbat a mladých koní.

 

Vdechnuté spóry plísní obsahující mykotoxiny zase mohou u koní vyvolat dýchací potíže. Obecně pak platí, že mykotoxiny především značně zatěžují imunitní systém koní. To může vést v závaznějších případech i k jeho celkovému selhání.

 

Plesnivé seno či jiné krmivo proto raději vyhoďme a příště ho uskladněme tak, abychom možnost napadení plísní pokud možno zcela eliminovali. I koně mají totiž zdraví jen jedno.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?