Jak poznat kočičí kazy, aneb resorpční léze u koček

19. prosince 2016

Kočičí tlamičku může potrápit mnoho neduhů – jedním z nejčastějších bývá resorpční léze. Během života se s ní potká mnoho koček. Co ji způsobuje a jak proti ní svou kočku chránit se dozvíte na následujících řádcích.

Resorpční léze postihuje až 75 % dospělých koček, nejedná se tedy o ojedinělé onemocnění. Riziko, že vaše kočka lézí onemocní, se zvyšuje s věkem. Přesto, že se jejím příčinám a výskytu věnuje mnoho odborníků, nelze spolehlivě říci, co ji způsobuje. Jediné, co víme jistě je, že se na jejím vzniku podílí více faktorů. Jedním z nich je hromadění zubního cementu u kořene zubu.

Léze se typicky objevuje u krčku zubu, tedy v místě, kde se zub setkává s dásní. Často se nachází na vnější straně zoubků, takže ji odhalíte při běžné kontrole tlamičky. Nejčastěji se vyskytuje na stoličkách a třenových zubech.

Mezi nejčastější projevy „kočičích kazů“ – jak se také lidově označuje, patří cvakání, třesení, drnčení, či rychlé hlodavé pohyby čelistí či časté slintání. Kočka může upadat do letargie či trpět depresemi. V neposlední řadě dochází k poruchám příjmu potravy či změnám v chutích kočky. V důsledku toho kočka ztrácí na hmotnosti.

 

Jak určit správnou diagnózu?

Doma si můžete při hraní či čištění zoubků všimnout většího nahromadění zubního kamene u krčku zubů nebo zarudnutí dásní. Červené dásně a jiné projevy, které doprovázejí zánět dásní, můžete zmírnit pomocí přípravku s kyselinou hyaluronovou.

Definitivní a správnou diagnózu však musí určit odborník. A to je možné pouze po provedení kompletního stomatologického vyšetření v celkové anestezii. Léze se často objeví až po odstranění usazenin zubního kamene a vyčištění zubů ultrazvukem.

 

Jak se resorpční léze léčí?

Léčba resorpční léze bohužel znamená vytržení všech postižených zubů. V opačném případě by se léze dále rozrůstaly. Odstranění lézí není nic jednoduchého, protože postižené zuby jsou křehké a často se při trhání lámou. Nicméně je nutné vytrhnout celý zub beze zbytku, jinak by mohlo dojít k infekci. Po zákroku ošetřujte své kočce tlamičku přípravkem na hojení dásní, který urychlí její hojení a uleví jí od bolesti.

 

Jak můžu lézi předejít?

Předejít se tomuto onemocnění úplně nedá. Jediné, co můžete pro svou kočičku udělat je věnovat pozornost její tlamičce a tomu, jestli nemění své návyky při jídle. Vzhledem k tomu, že dokud se léze nedostane na povrch, nijak se neprojevuje, je těžké ji odhalit. Dbejte proto na pravidelné prohlídky u veterináře a doma se snažte kočičce zoubky prohlížet, i když to nebude zrovna jednoduché.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?