Jak poznat podvyživeného koně

26. listopadu 2014

Pokud si lámete hlavu nad tím, jak poznat koně, který trpí podvýživou, buďte si jisti, že to není nic složitého. Podvyživený kůň je po dlouhou dobu vystaven nedostatku jídla a vody, což se jednoznačně podepíše na jeho fyzické i psychické kondici. Pro každého majitele koně je důležité, aby proces podvýživy poznal již v samotném počátku a okamžitě zahájil kroky vedoucí k nápravě. Podvyživeného koně lze poznat podle několika příznaků již na první pohled.

Při pohledu na kopyta podvyživeného koně si můžete všimnout, že jsou prasklá nebo dokonce zlomená, a mají měkké stěny. Pokud se kůň pohybuje po pevném povrchu, jako je třeba silnice nebo dlážděný chodník, mohou se kopyta kroutit a bortit, což je pro koně velmi bolestivé.

Pokud se zaměříte na srst, můžete si všimnout, že koni chybí chlupy, kůže je šupinatá a mohou se na ní vyskytovat vředy. To jsou příznaky toho, že kůň trpí nedostatkem výživy.

Jakmile se rozhlédnete kolem po místě, ve kterém je kůň chován, v případě podvýživy koně nenajdete kolem dostatek pastviny ani zdroje čisté vody, a evidentní bude také nedostatek sena či obilí.

 

Když koni vystupují kosti

Zcela jasným znakem podvýživy jsou vystupující kosti. U správně živeného koně byste neměli být schopni vidět ramena, žebra nebo kyčle. U špatně živeného koně se naopak může zdát, že na kostru pouze někdo natáhl kůži.

Podívejte se na hřívu, a pokud to půjde, přejeďte po ni rukou. Pokud je kůň vystaven velkému množství slunce a zároveň trpí nedostatkem živin, jeho hříva bude vybledlá. Ale i když koni hříva poroste, bude stejně jako ocas sestávat z chlupů křehkých, špatně vyživených a majících tendenci se lámat.

Pokud je to možné (např. pokud se jedná o vašeho koně, který ze zatím neznámých důvodů pohubl), proveďte kontrolu veterinárních záznamů o vyšetření koně na přítomnost parazitů a případně jejich odstranění. Často mohou být právě cizopasníci příčinou podvýživy.

 

Podvyživení koně mají problémy s dýcháním

Je-li to reálné, poslechněte si hrudník koně. Možná si všimnete jakýchkoli známek změněné činnosti nebo zvláštního zvuku během dýchání. Podvyživení koně mají často větší problémy s dýcháním, než zdraví koně.

Podpořte koně v pohybu. Pokuste se zařídit, aby chodil, klusal nebo cválal a sledujte jeho pohyby, můžete tak zhodnotit úroveň podvýživy. Jakékoli podvyživené zvíře bude mít problém s pohybem, protože jeho tělo začíná vysávat živiny samo ze sebe. Takto postižený kůň bude možná chromý nebo bude mít problémy s chůzí.

Zkuste čas od času strávit nějakou část dne s tímto koněm a vyhodnoťte jeho duševní stav. Podvýživa s sebou může vést k poruše osobnosti, takže kůň může být snadno zastrašitelný nebo bojácný.

I když se snažíte koni pomoci, buďte při tom velmi obezřetní. Vzhledem k tomu, že svou přítomností působíte na jejich psychiku, mohou být vůči lidem agresivní nebo přecitlivělí na dotek. Nesmí se stát, že by vás kůň kvůli svému rozrušení poranil.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?