Jak poznat šedý nebo zelený zákal u kočky

8. března 2016

Bílé zmléčnění oka u osmáků degu, zarudnutí očí u mopsů a jejich ztráta zraku vlivem nitroočního tlaku, mhouření víček u koček s projevy zarudnutí a výtoku z očí. Toto všechno má jeden společný název a několikero různých příčin vzniku – zákal.

Šedý zákal je nejčastější příčinou oslepnutí kočky

Neboli katarakt. Je nejčastější příčinou toho, že kočky oslepnou. Způsoben může být stářím, genetickými predispozicemi, poraněním oka nebo cukrovkou (jako tomu bývá i u zmiňovaných osmáků degu). Lze léčit mastmi a kapkami do očí, dnes již existují i tablety, které se však konkrétně u koček obtížně podávají. Radikálním řešením je pak chirurgické odstranění rohovky, které ale ne vždy může být úspěšné. Léčba může být vleklá a poškození oka je mnohdy nevratné.

 

Zelený zákal u kočky

Zelený zákal - glaukom - je způsoben nadměrným tlakem uvnitř očí. Ten vzniká bohužel často spontánně, a nebo jako průvodní jev jiných onemocnění – například tzv. koèièí rýmy. I jeho léčba může být komplikovaná. Tak jako u šedého zákalu se aplikují kapky a masti, ale v krajním případě lze použít i laserové ošetření. Při vzniku zeleného zákalu je potřeba zasáhnout co nejdříve a okamžitě problém řešit, jinak může dojít k prasknutí rohovky i sítnice a nevratné slepotě, oko je pak třeba operativně zcela odstranit.

 

Oči kočičí mají za zorničkou o vrstvu navíc

Kočky mají jakožto predátoři oči blízko u sebe, aby viděly přímo vpřed, podobně jako lidé. Na rozdíl od lidí však mají o něco málo menší zorné pole a schopnost „vidět ve tmě“ - přesněji řečeno jejich oko má za zorničkou ještě jednu vrstvu navíc, kterou člověk nemá a která odráží zachycené světlo jako zrcadlo. Díky ní dorazí nepatrný paprsek do světločivých receptorů jednou tolik zesílen – kočka vidí a lidé si myslí, že jí svítí oči. Jak tedy u tak komplikované anatomie správně rozpoznat, kdy má kočka problém?

 

Jak se zákal u kočky pozná

Jedná-li se o zelený zákal – a tedy vyšší tlak v oku, který je třeba ihned řešit – poznáte jej tak, že kočka mhouří oči, má zarudlé spojivky, je citlivá na ostřejší světlo, slzí. Můžete pozorovat i jakoby vyboulení oční bulvy (pokročilá fáze).

Šedý zákal naopak jednoznačně poznáte podle zastřené zornice až mléčně bílé barvy. Vidíte-li na očích kočky jemné skvrnky, vypadající jako obláčky, šedavé flíčky, jeden nebo více, jde pravděpodobně o jizvičku z nějakého boje, zranění nebo virovou infekci a i když to momentálně nic hrozivého pro vaši kočku neznamená, raději to sledujte a v případě jakékoliv změny ihned navštivte veterináře. I když se v lékárně dá koupit mnoho preventivních přípravků na proplach a ošetření očí (borová voda, ophtal), v případě zraku není nač čekat! Neboť oči jsou to nejcennější, co máme.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?