Jak poznat vrozené vady srdce u kočky

4. června 2016

Když se vám narodí několik uzlíčků rozkošných koťátek, žádnou vadu na nich obvykle nepoznáte. Stejně tak nemusíte poznat žádnou vadu ani ve věku dvou měsíců, kdy si obvykle kupujete koťátko. Srdeční vady se nejčastěji projeví až od tří měsíců života a většina takto postižených jedinců do jednoho roku umírá.

Že kočka není pes

Pokud jde o zjištění vrozené srdeční vady, je u psů diagnostika mnohem jednodušší než u koček. Pes je během života mnohem aktivnější a je na něm znatelnější, pokud má problém. Kočka, která celý den prospí, většinou nevypadá nemocně. Hlavními příznaky srdeční vady je snadná unavitelnost, slabost zadních nohou a bledé až namodralé sliznice, především dásně. Nesprávná funkce srdce také může způsobovat neokysličení krve a slabost orgánů, srdce může tlačit na plíce, případně je zavodňovat a kočka pak pokašlává ve snaze pořádně se nadechnout.

 

Operace srdce kočky až 30.000 Kč a bez záruk

Když je plod v děloze, nepotřebuje dýchat plícemi, krev ze srdce tedy vede kolem plic malá „spojovací“ žíla ductus arteriosus. Po narození plíce začnou fungovat a ductus se během několika dní uzavře a zakrní. Problém nastane, když se genetickou vadou ductus arteriosus neuzavře, krev neproudí v patřičném množství do plic, neokysličí se a kočka se v podstatě postupně dusí. V těle se hromadí tekutina, postupem času především v dutině břišní, kočka vypadá jako podvyživená s nafouklým bříškem. Tato vada se projevuje až od třetího měsíce věku a v dnešní době ji již lze operovat. Tuto operaci však provádí jen specializovaní odborníci v Brně, nikdo nemůže zaručit, že bude úspěšná a vyjde vás zhruba na 30 000 Kč.

 

Když se srdce kočky nakazí

Ačkoliv leukémie koček není vrozenou vadou, umírá na ni až 50% nakažených jedinců. Kočka se může nakazit od matky, případně kontaktem s jinou nemocnou kočkou. Průměrně každá 100. kočka je trvalým nosičem tohoto viru, aniž by se na ní jakkoliv projevil. Nejčastěji se infikují koťata do půl roku věku. Kočka nejprve dostane teplotu, následně selže imunitní systém, přestane fungovat trávení, může dojít k zápalu plic. V této fázi kočka buď přežije a stane se po zbytek života nosičem viru nebo zemře. V případě, že přežije, obvykle po celý svůj život trpí záchvaty nemoci, které vedou k zánětu srdce. Je slyšitelný fonendoskopem. Proti viru byla vyvinuta vakcína, která však funguje pouze u nenakažených koček, proto je před vakcinací nutné provést krevní testy.

 

Pokud si kupujete koťátko za nemalou částku, dobrý chovatel vám jej prodá s již provedenými testy na tyto nemoci. Případně je dobré se posléze u veterináře ujistit, že je v pořádku. A nic neponechat náhodě. Vždyť je to srdeční záležitost!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?