Jak přečíst svého koně podle srsti

9. prosince 2013

Zkušení lidé dokážou číst v koňské srsti jako v knize. A to díky vírům v srsti. Víry v srsti totiž mohou prozradit nejen to, jakou má kůň povahu, ale třeba i to, jak se pohybuje, nebo zda nemá nějaký skrytý zdravotní problém. Pokud si chcete přečíst svého koně i vy, pak pokračujte ve čtení tohoto článku!

Čelní vír v srti, vizitka koně

Každý kůň má ve své srsti víry, tedy místa s typicky stočenou srstí, která připomínají vodní vír. Tvar těchto vírů je zčásti dán tělesnými dispozicemi koně, tedy především stavbou těla, pohybovými možnostmi, ale také i jeho temperamentem, a zčásti je určován rovněž využitím koně.

 

Každý kůň má jedinečnou skladbu vírů. Ta se však není něčím neměnným, ale naopak, může se měnit třeba právě podle toho, jak je kůň využíván nebo jak se s ním pracuje. Nejviditelnějším vírem je pochopitelně ten, který má kůň na čele. Zpravidla bývá kruhový, ale někdy může být i brkový, tj. připomíná svým tvarem brk, třeba husí.

 

Tento vír ukazuje na povahu koně. Nachází se, nebo měl by se nacházet, na úrovni spojnice očí. Je-li však umístěn výše, ukazuje to, že takový kůň má živější a taky vzrušivější povahu. Vyšší pozice víru je totiž důsledkem aktivnější činnosti uší. Je-li naopak vír níže, jde o koně klidného, kterého zajímá spíše žrádlo, nižší pozice ukazuje totiž aktivní čelisti a žvýkací svaly.

 

Dva čelní víry nebo vír prodloužený bývá považován za známku "chytrosti".

 

V každém případě má však být vír umístěn uprostřed oční spojnice. Je-li vychýlený doprava či doleva, indikuje to smyslovou vadu. Kůň vidí na jedno oko hůř nebo na jednou ucho hůře slyší. Vír je pak posunut blíž k lépe fungujícímu smyslovému orgánu.

 

Čelní vír může také prozradit, zda je kůň levák či pravák. Jedna vědecká studie totiž dokázala, že směr, kterým se vír točí, statisticky významně souvisí s tím, kterou stranu kůň preferuje. Když se u zkoumaných koní točila po směru hodinových ručiček, preferovali tito koně zpravidla pravou stranu a naopak.

 

I ostatní víry v srsti koně mají co říct

Ale kůň má na svém těle pochopitelně i další víry. Nebo je naopak nemá, ale i to o něm hodně prozrazuje. Tak například víry na zadních nohách, v místech, kde přecházejí stehna v achillovu šlachu, mají zpravidla jen dobří skokani. Tyto víry, říká se jim skokanské, dokazují sílu zadních nohou a vynikající odraz.

 

Další víry lze nalézt na slabinách. Jsou párové a platí o nich to, co i o ostatních párových vírech. Tedy měly by být souměrné. Pokud nejsou, ukazuje to na asymetrii pohybu a tedy i potencionálně na nějaký zdravotní problém. Když jsou vysoko, znamená to, že kůň dokáže dobře podsazovat záď, a stejně tak pracovat zadníma nohama.

 

Víry se nacházejí i na krku, na jeho horní straně pod hřívou. Jsou opět párové a svou délkou ukazují na to, jak pružný krk má kůň a jak se proto hodí k práci na otěži. Čím jsou tyto víry delší, tím je kůň způsobilejší k práci na otěži. Naproti tomu, má-li kůň vír zespodu krku, navíc je-li pak tento vír výrazný a dlouhý, nejspíše bude na otěži hodně problematický.

 

Naší výpravu za víry zakončíme na hrudi. Ty vedou od nohou k plecím, jsou rovněž souměrné a v optimálním případě samozřejmě i symetrické. Charakterizují pohyb a mechaniku předních nohou. Oč jsou delší a zřetelnější, o to je lepší práce předních nohou.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?