Jak předejít obezitě u psa?

19. prosince 2016

Pořád slýcháme o špatném životním stylu nás lidí, ale o špatných návycích našich psů se skoro nemluví. Přitom to spolu úzce souvisí. Sedavý život páníčků a jejich lenost se projevuje i na jejich čtyřnohých spolubydlících. Jak? Třeba obezitou – tu u psa způsobují stejné faktory, které ji zapříčiňují i u lidí.

„Pes sám pozná, kdy má dost.“ Tohoto hesla se drží spousta páníčků a dopřává svým pejskům jídla až k prasknutí. Bohužel to je chyba. Šelma v přírodě si musí potravu zasloužit a odpracovat si ji. Funguje tu jednoduchá rovnice – vydaná energie se rovná energii přijaté.

Psi žijící doma, ale mají neustálý přístup k žrádlu a pohyb takřka nulový. Tato skutečnost se pak nutně musí projevit na jejich kondici a zdraví. Naši psí kamarádi si nedokáží stěžovat na bolesti kloubů a špatné dýchání, je tedy na nás se s jejich obezitou poprat.

 

1.    Pravidelné krmení

Snad ve všech příručkách o výchově psů se dočtete, že dospělého psa máte krmit jednou nebo dvakrát denně. Pokud misku nevyprázdní do určitého časového limitu – pět, deset, patnáct minut, tak mu ji máte sebrat. Ruku na srdce, kdo z páníčků to udělá? Důležité je, aby pes po jídle odpočíval, jinak hrozí zauzlení žaludku, které je pro psa životně nebezpečné. Tento problém se častěji vyskytuje u velkých plemen. Když má pes přístup k žrádlu nepřetržitě, je velice náročné vybrat čas procházky, kdy pes už netráví. Pokud budete nechávat misku stále plnou, zaděláváte psovi na velký zdravotní problém.

 

2.    Správné množství

Zjistit doporučené množství pro vašeho pejska je jednoduché. Stačí znát jeho váhu a správně ho zařadit do tabulky podle obalu na granulích či spočítat poměr jednotlivých složek (masa, kostí, zeleniny a příloh), když barfujete.

Dávejte proto pozor na to, čím denně svého pejska krmíte, přímo to totiž souvisí s jeho zdravotním stavem. Kvalitní strava a její vyváženost je základem pro vitálního a spokojeného psa. Vhodné je také pejskovi dávat vitaminy a doplňky stravy, jako je například kloubní výživa, která pomůže předejít problémům s klouby.

 

3.    Dobrůtky na přilepšenou

Teď se dostáváme k jádru pudla. Jedním z hlavních důvodů obezity u většiny psů jsou dobrůtky na přilepšenou. Všichni to známe, máme něco voňavého a náš mazlík přisedne ke stolu a dělá na nás „psí oči“. A my to nevydržíme a prostě mu kousek dáme. Úspěšným louděním pes ztrácí mechanismus, který kontroluje příjem potravy a mohl by pak jíst téměř nepřetržitě.

Navíc je lidské jídlo pro naše mazlíčky naprosto nevhodné. Obsahuje vyšší množství soli, která v těle zadržuje vodu, a koření, na které žaludek psa není zvyklý a uzpůsobený. Na zbytky od večeře zkrátka rovnou zapomeňte. Váš pejsek není popelnice!

Pokud psa trénujete, máte určitě obrovskou spotřebu pamlsků. V tomto případě musíte věnovat zvýšenou pozornost jejich složení a také ubrat z denní dávky. Opačný případ často vede k tloustnutí.

 

4.    Dostatek pohybu

Pohyb je nejlepší prevencí obezity a zároveň i jejím řešením. Pokud pes vydává dostatek energie, zákonitě nemůže být tlustý. Ideální jsou dvě hodiny aktivity denně, kdy má pejsek možnost se pořádně vylítat. Takový luxus bohužel pracující člověk svému mazlíčkovi denně dopřát nemůže.

Faktem ale je, že i když vás procházka se psem kolem bloku unaví, pro něj to dostatek pohybu není. Podobná iluze vzniká, když máte psa na zahradě. To, že pes má možnost se proběhnout neznamená, že to dělá. Optimální jsou půlhodinové svižné procházky s pejskem na volno dvakrát denně a o víkendech pořádné, delší výlety, kde mu nedostatek pohybu vynahradíte. Proč? Protože prevence je lepší než řešení následků.

 

5.    Zdravotní stav

Pokud Váš pes znenadání začne přibírat na váze, je potřeba vyhledat veterináře, který vyloučí hormonální problémy. Sebrat večeři psíkovi, který má problémy s hormonální soustavou, by nejen nepomohlo jeho hubnutí, ale také by mohlo vést k dalším zdravotním komplikacím. Proto nechte pejskovi raději udělat krevní rozbor a veterinář posoudí, zda váš pes trpí nadváhou.

Nadváhu ovlivňují i další faktory jako například věk. Někdy s přibývajícími roky přibývají i kila. U psů s nadváhou je vysoké riziko mnoha nemocí, jako třeba cukrovky, nemocí srdce či problémů s pohybovým aparátem.

Příroda počítá s určitou váhou zvířete, kterou lidé svým přístupem k mazlíčkům porušují. Aby psíci netrpěli bolestmi a byli schopní zdravého pohybu až do konce svých dnů, je potřeba dbát na prevenci a zajistit jim kvalitní kloubní výživu. Řídnutí a opotřebování kostí je dlouhodobý proces, a tak jeho prevence i náprava musí být dlouhodobá.

Nenechte svého miláčka trpět a dopřejte mu kvalitní stravu a dostatek pohybu. On se vám za to bohatě odmění a bude tu s vámi mnohem déle.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?