Jak prožít krásné první Vánoce se štěňátkem

20. prosince 2019

Stromeček už stojí, cukroví je napečeno a může se začít odpočítávání do Vánoc. Svátky jsou vzrušující období nejen pro nás, ale také pro naše mazlíčky. Jak připravit vánoční den tak, aby se zabavilo i vaše zvídavé štěňátko?

Vítání hostí

Vánoce jsou obdobím plným rodinných návštěv a setkání. Připravte své štěňátko na to, že v nejbližší době u vás bude přítomna spousta nových lidí, pachů a situací. Pokud ještě pejsek nemá doma své místečko, je teď nejvyšší čas. Naučte ho pomocí chutných pamlsků, že je pelíšek skvělé a zajímavé místo, kde samy od sebe padají dobrůtky jen tak z nebe. Vždy, když pejsek zamíří na místo, pochvalte ho a odměňte dobrotou. Návštěva pak jistě ocení, že váš miláček nebude číhat pod stolem na každé případné sousto připraveného občerstvení. Také hosté by měli být poučeni, že i když je psí mimino roztomilé a je těžké odolat smutnému pohledu, krmení od stolu není žádoucí. Pelíšek je také ideální v případě, že se pejsek hostů třeba bojí nebo je nejistý. Ukažte mu, že na pelíšek za ním nikdo nemůže a nemusí se ničeho bát. Štěňátko pak lehce pochopí, že ho nikdo na jeho místě neotravuje a může si pro pohlazení přijít samo, když bude chtít.

Psí vs. lidské mládě

Pokud vám doma nepobíhají kromě toho čtyřnohého žádné dvounohé děti, je dobré myslet také na to, že se štěňátko může ze začátku příchozích dětí bát. Navíc, v období Vánoc celkově vládne u našich ratolestí vzrušení a radost, což jsou sice krásné emoce, ale pro malé štěňátko také docela nečitelné. Děti pobíhají, batolí se, křičí, zvedají věci a vydávají podivné zvuky. Myslete tedy na to, že se jich zpočátku může pejsek bát. Je na vás vysvětlit dětem, že i když je chlupáč roztomilý, nesmí ho příliš obtěžovat a omezovat v pohybu, nebo ho násilím přenášet. Pokud pejsek bude chtít, přiběhne sám a dítě ho může obměkčit třeba lahodným pamlskem. Zanedlouho budou zajisté všichni skvělá parta.

Vánoční stůl v bezpečí

I když si my, lidé, plníme břicha všemožnými vánočními dobrotami, pro štěňátko by lidské odbobí hojnosti nemělo být o nic jiné, než jindy přes rok. Rozhodně štěňátku nepodáváme žádné lidské jídlo nebo třeba kosti z vařených pokrmů. Mohlo by se lehce stát, že dobrý úmysl přeroste v chronické psí žebrání jídla nebo v horším případě v návštěvu veterináře, což může být mezi svátky velice problematické. Pokud chceme na sváteční den štěňátku přilepšit, můžeme uvařit trochu masového vývaru bez soli, nebo třeba hovězí rosol. Výborná je také vařená mrkev bez soli, rozmačkaná na kaši s trochou mořské řasy Kelpy, která se kromě toho, že dodá mrkvičce chuť, postará i o hygienu v psí tlamě. Pokud nemáme moc času pejskovi vařit něco navíc, postačí kvalitní psí konzerva nebo kapsička. 

Zábavné rozbalování dárků

Je zábavné sledovat, jak vaše štěňátko trhá balící papír, ze kterého pak vítězně vyloví svou novou hračku. Ale pozor! Zastavme se na chvíli a pouvažujme, jak může tak malý tvor rozeznat svůj balíček od toho našeho. Abychom zabránili případným nehodám a destruktivnímu chování, je lepší pejskovi vánoční dárek nebalit pod stromeček, ale třeba zábavnou cestou vytvořit hru, na konci které bude ukrytá hračka nebo dobroty. Aby to bylo jednodušší, můžeme použít jako návnadu drobné pamlsky, kterými uděláme mazlíčkovi cestičku, na jejímž konci bude zasloužená odměna. Zabijeme tím dvě mouchy jednou ranou - pejsek se zabaví a navíc se nestane, že by nám začal trhat každý balíček v domnění, že jde o nekonečné množství vytoužených hraček a dobrot.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?