Jak s koněm zvládnout vytrvalostní závod

6. března 2014

Vytrvalost je královskou, nebo aspoň nejnáročnější disciplínou jezdeckého sportu. Vytrvalostní závod je mnohahodinový boj. V členitém terénu si nezřídka sáhne na dno svých sil nejen kůň, ale i jezdec. Vítězem se tak bezesporu stává každý, kdo po mnoha desítkách kilometrů spatří cíl. Vytrvalostní závod není ovšem jen o kondici, i když ta je pochopitelně taky důležitá, ale i o taktice.

Kůň před startem vytrvalostního závodu

Vytrvalostní závod začíná už před svým startem a to přepravou koně na místo závodu. Po přepravě totiž kůň potřebuje odpočinek. Jestliže cesta nepřesáhne osm hodin, stačí den, při delší cestě musí kůň odpočívat aspoň dva dny.

Součástí vytrvalostních závodů je i povinná veterinární kontrola. Jejím smyslem je chránit zdraví koně, sledujete se tedy především to, zda kůň nekulhá.

Ne všichni koně mají úplně ideální a předpisové chody. Proto by měl mít kůň svoji "prezentaci" nacvičenou, aby rozptýlil případné pochyby o své schopnosti absolvovat vytrvalostní závod.

Ale pozor! Pokud sami jako jezdci víme, že kůň má zdravotní problémy, nestartujeme s ním, ani případně nepokračujeme v závodě.

 

Vyrážíme s koněm na závod

Je odstartováno. Vyrážíme vpřed. Před námi je několik desítek kilometrů, záleží jen nás, jak se náš tým popere se všemi nástrahami. Ano, tým, protože vytrvalostní závody jsou týmová záležitost.

Role jezdce v tomto týmu je jasná, co nejméně překážet svému koni. Vypadá to sice snadno, ale tak snadné to zase není. Jezdec musí především reagovat na únavu koně, která se projevuje hlavně na hleznech. Míře únavy musí jezdec přizpůsobit chody, a taky svoji pozici, např. při cvalu by měl přenést svoji hmotnost co nejvíce na plece koně.

Přitom však stále platí to, co bylo řečeno, kůň by neměl být nijak omezován v pohybu. Kůň si sám upravuje svoje chody, pokud potřebuje, aby si nějaká část těla odpočinula, i když výsledkem toho může být třeba rozhozený rytmus.

Nezapomínejme, že nejnamáhavější jsou pro koně klesání, která nejvíce zatěžují klouby. Proto je dobré v klesavých pasážích z koně sesednout a běžet vedle něj, i když tím koně zpomalujeme, zvlášť když jsme zanedbávali svůj běžecký trénink.

Při přestávkách mezi etapami sledujeme, zda není kůň přehřátý. Zjistíme to snadno. Položíme dlaň na koně. Když je kůň teplejší než my, je potřeba ho zchladit pomocí vody. Ta by měla mít ideálně 14 až 15°C. Je-li chladnější, musíme ji nanášet pomocí houby. Účinnost si ověříme opět pomocí dlaně a případně celou proceduru zopakujeme.

 

Kůň a jezdec projeli cílem

Jak vytrvalostní závod začíná už před vlastním startem, tak se nekončí ani v okamžiku, kdy šťastně projedeme cílem. Kůň potřebuje ještě "vychladnout", zbavit se přebytečného tepla.

Nejhorší, co můžeme v tu chvíli udělat je to, že mu v tom zabráníme dekou, kterou ho "pečlivě" přikryjeme.

Ještě i po hodinu po závodě může z koně doslova sálat teplo. Koně můžeme dekovat, až jeho tělesná teplota opět klesne na svou normální hodnotu.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?