Jak se chovat k příteli, kterému zemřel pes

21. května 2016

Vzpomínám si, jak mé kamarádce před lety zemřel pejsek. Nevím, co přesně se mu stalo. Zřejmě byl už starý či nějak vážně nemocný. Nechtěla jsem se ptát na podrobnosti a kamarádka to pochopitelně nechtěla rozebírat.

Jak (ne)reagovat, když někomu zemře pejsek?

V takové situaci je dobré dát člověku najevo, že při něm stojíte, třeba jen pouhým mlčením a vřelým objetím. Nemá ovšem smysl dokola omílat, že smutek a bolest časem přebolí. Podobné moudré řeči jsou sice dobře míněné a vlastně mnohdy pravdivé, ve chvíli velké ztráty o ně však podle mých osobních zkušeností málokdo doopravdy stojí. Tak jako o přesvědčování, že se všechno spraví, když si dotyčný koupí nového psa.

Moje kamarádka byla přesvědčená, že jiného psa už si nikdy nepořídí, protože ten její byl nenahraditelný a samozřejmě také proto, že už něco takového nechce znovu absolvovat. Nicméně měla v srdci prázdnotu, kterou se nedařilo zacelit ani po čase. Neustále na pejska vzpomínala a nakonec uznala, že by jí nový čtyřnohý parťák mohl pomoci ten stesk překonat. K tomuto zjištění však musela dospět sama, pozvolna a nenásilně, aniž by jí to někdo vehementně vnucoval. Jednoho dne jsem šla náhodou kolem jejího domu a zahlédla jsem ji, jak si vzadu na zahradě hraje se štěnětem labradorského retrívra. Smála se a bylo vidět, že je zase šťastná.

 

Pomozte psovi a pes pomůže vám

Když se rozhodnete přijmout do svého života dalšího vděčného tvora, neznamená to, že jím nahradíte toho předchozího. Není třeba si nic vyčítat, naopak to berte tak, že můžete poskytnout domov někomu, kdo ho potřebuje. Můžete si vzít pejska z útulku nebo například prostřednictvím některé z dobročinných organizací. Tyto instituce jsou přeplněné, takže svým způsobem pomůžete nejen pejskovi, ale i jim. Uděláte dobrý skutek a v neposlední řadě prospějete i sami sobě. Zachráněný kamarád se vám odvděčí láskou a přátelstvím. Právě on bude tím, kdo vás utěší lépe než tisíc vyřčených slov.

 

Ztráta psa z vlastní zkušenosti

I naše rodina před časem přišla o psího společníka. Byl s námi přibližně šestnáct let, možná i déle. Vzpomínám si na den, kdy jsme si ho brali domů. Bylo to nejmenší a nejlevnější štěně z vrhu. Od počátku se k němu tedy přistupovalo jako k tomu nejslabšímu jedinci. On však prožil dlouhý a pestrý život, byl nesmírně silný, odolný a nadšený do všemožných lumpáren. A těch dobrodružných zážitků i děsivých situací, s nimiž se vypořádal! Když nastal jeho čas a opustil nás, nebylo to jednoduché, nicméně jsme neochvějně věřili, že už mu bude jenom dobře a že s námi prožil plnohodnotný a spokojený život. Ke konci byl nemocný a měl vážné zažívací problémy. Z vlastní zkušenosti proto vím, že pokud vám umře pejsek, je to smutná a těžká chvíle, kterou dokáže nejlépe pochopit pouze ten, kdo ji také zažil. Dostat se z ní ale můžete jen vy sami. Je dobré mít na své straně přátele, kteří se vás snaží rozptýlit, kdykoli je vám nejhůř, ale nakonec jsou to hlavně vzpomínky na vašeho pejska a víra, že už ho nikdy nic bolet nebude, co vás posílí.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?