Jak se kočka tváří

14. března 2013

Mimika neboli výraz tváře, je jednou z důležitých a nepřehlédnutelných složek neverbální komunikace. Stejně jako člověk vyjadřuje své pocity a stavy prostřednictvím této komunikace, tak i z určitých kočičích výrazových prostředků můžeme číst a prozkoumávat jejich aktuální naladění.

Kočky a jejich "poker face"

I když si myslíme, že kočky mají svůj obvyklý „poker face,“ opak je pravdou. Postoj a určitý úhel pohledu jsou jasnými ukazateli řady kočičích emocí. Kočičí mimika vysílá pozitivní či negativní signály a promlouvá jimi.

Jiný výraz tváře bude mít kočka, když je spokojená, mazlivá, má radost, jiný naopak, když má z něčeho obavy nebo když je „nabroušená“ a připravuje se k útoku.

 

Když kočka sklopí uši

Tyto pocitové stavy nejlépe „prolistujeme“ prostřednictvím odlišného sklonu uší (sklopením do stran při strachu, dozadu při agresi…), uvolněním či napnutím hmatových vousků, naježením či uhlazením chloupků, krabacením nosu, změnami očních zorniček (rozšířením, když má strach nebo se připravuje ke hře, lovu nebo zúžením, když se zlobí…)

Kočičí mimika hraje svou roli při střetu s jinou kočkou. Řeč těla je specifickým základním kamenem reakcí na určitou situaci pomocí mimoslovního dialogu. Zkušený páníček podle mimických šifer pozná, co může od své kočky očekávat, jaké poselství tvář kočky vysílá, jak k němu promlouvá. Gesta jsou pro něho čitelná a známá. Rozpozná, když má kočka radost, chce se mazlit, hrát si a kdy není radno ji hladit nebo se k ní přibližovat.

Kočičí mimické „dotyky“ jsou efektivní bernou mincí pro vzájemnou komunikaci mezi kočkami, vůči nějakému protivníkovi nebo páníčkovi.

 

Specifika kočičí neverbální komunikace budou vždy objektem dalšího bádání. Kočky převzaly a poupravily mimickou výrazovost definovanou svébytností a vychytralostí. Našly si vlastní způsob komunikačních pravidel k porozumění, náklonnosti i vlastní dominanci a upevnily tak své postavení ve světě zvířat.

 

Autorka: Andrea Ctiborová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?