Jak se kočky přizpůsobují prostředí

20. října 2011

Navzdory dlouhému období domestikace (neboli zdomácnění) koček jsou si tato zvířata dosud velmi podobná ve všech koutech světa. Všimli jste si někdy, jak výrazné jsou rozdíly mezi různými druhy psů? Třeba mezi obrovskou dogou a „kapesní“ čivavou? Uznejte sami, že různých druhů koček je bezpočet, avšak takové rozdíly mezi kočičími rasami nenajdeme.

Zvířata jsou obecně řečeno velmi přizpůsobiví tvorové, kteří se rychle adaptují na rozdílná prostředí. Ve studených oblastech mají zvířata hustou srst, tvorům žijícím v blízkosti vody se vyvinou plovací blány, v nepříznivých podmínkách (např. při tuhé zimě) některá zvířata omezují své životní funkce (např. prostřednictvím zimního spánku). Naše kočky domácí pochází z koček divokých, které se před mnoha tisíci lety začaly postupně domestikovat. Kočky však navzdory různým prostředím, domestikaci a cílenému šlechtění zůstávají víceméně stejné a obecné rysy jejich těla se nemění – kočky mají dlouhé tělo, krátký krk, středně dlouhý ocas a výška v kohoutku se pohybuje okolo 30 cm. Hmotnost koček se pohybuje od 2,5 kg (u samic) až po 7 kg (u kocourů).

 

Kočky v různých prostředích

Obecně platí, že kočky žijící na severu bývají mohutnější, silnější (tělesná stavba napomáhá ukládání tuku), s pevnou kostrou, dobrým osvalením, kulatější hlavou a hustou srstí s podsadou (která je jemná, hustá, většinou bez výrazné barvy a slouží jako účinná izolační vrstva). Tyto fyziologické znaky chrání kočky před tuhými mrazy a pomáhají jim přežít. Kočky pocházející z jižních států se vyznačují lehkou kostrou, mají tenkou srst bez podsady, působí elegantněji, jsou šlachovité s dlouhýma nohama, mají protáhlejší hlavu a více bílé barvy (která jak známo nepřitahuje sluneční paprsky tolik jako barva černá). V Evropě se vyskytuje značné množství modrých koček, naopak pro východní země je typické tzv. zbarvení color-point (měkká srst vytvářející „límec“), kterého se v Evropě docílí pouze křížením.

 

Kočky, které dosud divoce žijí v přírodě, a další podobné malé kočkovité šelmy se také do určité míry přizpůsobují prostředí, ve kterém žijí a především loví. Kočka divoká je v zimním období vybavena mnohem hustější srstí, než jakou známe od našich koček domácích. Tzv. kočka plochočelá patří mezi málo známé kočky žijící na Borneu, Sumatře a Malajském poloostrově. Tato kočka je velikostně srovnatelná s běžnou kočkou domácí, avšak její hlava je široká, čelo ploché a oči znatelně výraznější. K lovu ryb se této kočce vyvinuly ostřejší a špičatější zuby než u běžné kočky domácí. Tzv. kočka rybářská má vyvinuté plovací blány, které jí pomáhají při lovu ryb.

 

Šlechtěné kočky

Díky šlechtění vznikla různá kočičí plemena, která se liší především barvou a délkou srsti, barvou očí, stavbou těla, velikostí i povahou. Některá plemena se vyznačují určitými specifiky – např. ocas japonského bobtaila je deformovaný a krátký, skotská klapouchá kočka a americký curl mají odlišné ušní boltce nebo plemeno munchkin, které má díky speciálním genům zkrácené nohy. Některé kočky jsou dokonce šestiprsté nebo i víceprsté (viz článek Kočky Ernesta Hemingwaye), což jim prý v minulosti pomáhalo k udržení stability na námořních lodích, kde lovily lodní krysy.

 

Známé jsou také perské nebo jiné exotické kočky, jejichž znakem je deformovaný nos a tlama. Ve výše zmíněných případech se však jedná o tělesné zvláštnosti podmíněné cílenou či necílenou genetickou fixací a nejedná se tedy o přímé přizpůsobení kočky danému prostředí. Někdy se v současné době hovoří i o tzv. týrání chovem, což je situace, kdy jsou některé fyziologické znaky koček záměrně přešlechťovány a zvířatům je znemožněn plnohodnotný život.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?