Jak se správně chránit u veterináře. Můžeme se u něj nakazit?

5. března 2017

Nechodíte k doktorovi, abyste u něj něco nechytili? Aneb člověk je zdravý, dokud nezačne chodit za doktorem? Psi to mají úplně stejně. Čím vším se mohou u veterináře nakazit?

To je chřipka lidská, ta na psa nejde!

Chřipkové období Českou republiku již snad zvolna opouští, málokdo však ví, že virus chřipky je natolik mutabilní, že může snadno přeskočit z člověka na psa. Pokud chytnete „tu správnou“ chřipku, může se váš pes nakazit také – začne kašlat, dýchací cesty mu zahltí hleny, slzí mu oči, stoupne mu teplota. Tak jako u lidí, nejúčinnější jsou antibiotika, ale existuje i spousta alternativních a podpůrných metod a léčiv. A jelikož se projevy tohoto onemocnění šíří nejčastěji kapénkovou formou, i přes veškerou pečlivou hygienu se váš pes může nakazit při čekání v ordinaci. Nejnáchylnější jsou psi s krátkými čumáky.

AdobeStock_120574403.jpeg

Když trávení netráví

Dalším nejčastějším trápením, s kterým majitelé vyrazí na veterinu jsou trávicí problémy. Jedná-li se o průjmové onemocnění, může být často také mezi pejsky nakažlivé. Ať již pes trpí na giardie, které intenzivně roznáší i v čekárnách, nebo na onemocnění koronavirového a parvovirózového typu (jsou příčinou trávicích problémů až u 50% všech onemocnění). Nakazit se může pes olíznutím, tedy orálně.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Měl by pes nosit roušku?

Jak lze co nejvíce zamezit nákaze „z čekárny?“ Rouška sice situaci nezachrání, ale mohla by pomoci. V čase častých onemocnění je dobré podporovat imunitu psa podpůrnými prostředky a vitamíny, pokud vás například čeká pravidelné očkování a víte, že do ordinace budete muset zavítat. V čekárně také bedlivě svého psa hlídejte – pokud nemáte jistotu, že ostatní pejsci jsou zde jen s problémy například chirurgického typu, nenechávejte svého psa, aby se s nimi očichával. Nedovolte mu olizovat zem, ani okolí. Proti onemocněním průjmy koronavirového typu také dnes již firma Biocan vyrábí účinné vakcíny, které určitě stojí za zvážení (ohroženi jsou především psi do jednoho roku a starší, kteří po napadení koronaviry v krajním případě mohou i zemřít). Důležité také je zvážit, zda k veterináři opravdu musíte. Zachovat chladnou hlavu a pokud se nejedná o akutní případ, zkuste poradu vyřešit například telefonicky se svým veterinářem.

Přejem vašim pejskům pevné zdraví!

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?