Jak se stát veterinářem

12. srpna 2009

Většina malých holčiček a dospívajících slečen, ale také kluků, kteří se zamilují do koní, přemýšlejí o svém budoucím povolání tak, aby byli zvířatům celý svůj život na blízku. Práce veterinárního lékaře je napadne mezi prvními možnostmi. Děti se vidí, jak jako hrdinové zázračně uzdravují nemocná zvířata, ve stájích je vítají jako zachránce a celé dny si hladí své chlupaté kamarády.

Jakou cestu ale musí urazit, než se jim jejich sen vyplní? A jak je tento sen podobný realitě?

 

Aby se člověk mohl stát veterinářem, nebo veterinárním technikem - tj. sestřičkou veterináře, musí vystudovat střední veterinární školu (V ČR v např. v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Kroměříži, v Brně). Školy jsou čtyřleté, ukončené maturitní zkouškou. Po jejich úspěšném ukončení může člověk pracovat jako veterinární technik, ale v dnešní době všeobecného zvyšování požadavků na vzdělání lidí na pracovištích je lepší, pokračuje-li člověk studiem na vysoké škole veterinárního lékařství. U nás je pouze jediná škola pro budoucí veterináře, a to Veterinární a farmaceutická univerzita Brno (VFU). Přijímací zkoušky jsou z biologie a chemie, ale velkou roli hrají také výsledky všech čtyř koncových vysvědčení ze střední školy a také maturitního vysvědčení. Kdo má po celou dobu střední školy samé jedničky, může se na VFU dostat bez přijímacích zkoušek. Největší šanci úspěšně složit přijímací zkoušky mají lidé, kteří chodili na přírodovědné, nebo na biologické gymnázium. Na Fakultu veterinárního lékařství se každý rok hlásí asi 800 uchazečů a do prvního ročníku je jich přijato 200. O něco větší šance je dostat se na Fakultu veterinární hygieny a ekologie, ze které si člověk také odnese titul veterinárního lékaře - MVDr., a zároveň má během studia i možnost přestupu na Fakultu veterinárního lékařství.

 

Ti šťastní, kteří se na jednu z fakult dostanou, však ještě nemají z daleka vyhráno. Čeká je šest let velmi náročného studia, trávení veškerého času v knihách a musí se naučit velké množství informací. Mnoho  z 200 přijatých zanechá školy již v prvním ročníku, další budou vyhozeni ve třetím ročníku, protože se jim nepodaří složit zkoušku z anatomie. Někteří vypadnou dokonce až v šestém ročníku od státnic. Těm, co se podaří „veterinu" úspěšně dokončit, škola zanechá velmi solidní základ vědomostí pro vykonávání práce veterinárního lékaře. Tak tomu bohužel není i s praktickými zkušenostmi. Co se člověk nenaučí sám dobrovolnými praxemi u veterinářů během školy a po škole nebo na střední veterinární škole, to neumí.

 

Ačkoliv se poslední dobou velice rozmáhají chovy zájmových zvířat, tak chovy hospodářských zvířat rychle ubývají a mnoho veterinárních lékařů po škole nemůže najít práci, a když tak na veterinární správě (na úřadě) nebo na jatkách. I ta hrstka nejšťastnějších, kteří se dostanou k léčení zvířat, zažijí mnoho trpkých zklamání - ne každá nemoc se dá rozpoznat, ne každá se dá vyléčit a ne každou léčbu je majitel ochotný zaplatit. A pak zbývá jen jedna cesta...

 

Stát se veterinářem koní je sen sám o sobě. Říká se, že veterinářem koní se člověk nestává, ale rodí; a i když se jím člověk narodí, má před sebou ještě dlouhou cestu, aby se jím i stal a aby dokázal ostatním, že se jím narodil.

 

A já vám na té cestě přeji hodně pevné vůle, trpělivosti a štěstí.

 

Autorka: Helena Enenkelová, studentka VFU Brno

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?