Jak se stát veterinářem

11. září 2013

Všichni, kdo milujeme zvířata, občas sníme o tom, jak by bylo krásné, umět jim pomoci. Především, je-li váš pes nemocný a upře na vás ty své nemocné oči s němou prosbou, je těžké mu odolat. Zároveň je těžké odolat, zaplatíte-li relativně banální úkon na veterině tučnou sumou a tiše polykáte hořkou slinu. Stát se ovšem veterinářem a umět si se zvířetem poradit v každé situaci není vůbec snadné. A rozhodně to není pro citlivé povahy. Poradíme vám, co a jak musíte udělat, aby z vás byl MVDr.

Veterinární škola základ života

Pokud máte jasno, není nic jednoduššího, než začít na střední škole veterinární. U nás v ČR je těchto institutů poskrovnu. Nejproslulejší je Tauferova Střední odborná škola veterinární v Kroměříži. Slibuje nejlepší praxi a nejvíce kvalifikovaných vyučujících. Dále veterinární střední školu nalezneme také v Lanškrouně nebo Hradci Králové. Při přijímacím řízení zde musíte absolvovat zdárně povinné scio testy a doložit výborný prospěch z posledních dvou ročníků základní školy. Dřina a učení teprve začíná.

Střední škola veterinární je výborný rozjezd na cestě za titulem MVDr. Naučí vás základy farmakologie, praktické úkony jako třeba kastraci kanečků nebo manuální dovednosti v laboratoři. Ty jsou nepostradatelné pro budoucí život, jelikož polovinu času strávíte při získávání veterinárních zkušeností vyhodnocováním výsledků v laboratořích. Odsud je to na Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně již jen krůček. VFU je u nás jedinou universitou, na níž můžete získat v ČR lékařský veterinární titul. Znamená to nastoupit pětileté magisterské studium buďto na Fakultě veterinárního lékařství (FVL) nebo na Fakultě veterinární hygieny a ekologie (FVHE). Vše začíná přijímacími testy z chemie a biologie, zároveň musíte doložit potvrzení o zdravotní způsobilosti. Výhodu mají uchazeči, kteří maturovali ze všech předmětů (včetně českého jazyka) za jedna a rovněž poslední rok a půl středoškolského studia absolvovali s průměrem 1,00 – ti jsou automaticky přijati bez přijímaček. To těžké ovšem teprve přijde jako vražedná lavina. Je nutné si uvědomit, že na medicíně, která je považována za nejtěžší VŠ u nás vůbec, se učíte pouze o člověku. Tady ovšem musíte obsáhnout celý zvířecí svět. Následuje hromada skript a knih, jejichž množství se normálnímu smrtelníkovi ani nezdá být možné přečíst. Nejpodstatnější je samozřejmě anatomie, čítající zhruba 1000 stran, patologie náročná na praktická cvičení, histologie, farmakologie a další. Většina studentů šok z množství látky nezvládne a vzdá to po roce či dvou. Úspěšnost vystudovaných doktorů je k poměru s nastupujícím kvantem uchazečů až děsivě nízká (z každých přijatých padesáti lidí dokončí v průměru studium pouhých 8 „hotových“ veterinářů).

Variantou pro méně ambiciózní může být tříleté bakalářské studium na FVHE. Po vystudování oboru Bezpečnost a hygiena potravin se můžete stát veterinárním asistentem neboli sestřičkou. Přijímací řízení jsou shodná jako na doktora. Veterinárního asistenta lze studovat jako jediný obor na universitě i dálkově.

 

Stát se veterinářem není jen tak

Stát se veterinářem není jen tak. V každém ročníku musíte absolvovat praxi. Také musíte počítat s nemalými výdaji, přestože je areál VFU svět sám pro sebe. Stravování, lékárna, sportovní vyžití, i jízdárna a samozřejmě veterinární ambulance, jsou zde zajištěny. Denní studium a nutnost bydlet na kolejích ovšem spolkne spoustu peněz. Hodí se tedy i přivýdělek formou brigády, pokud to však při náloži skript a praxi ještě budete stíhat. Bonusem pro studenty je možnost s sebou i na přednášky brát své mazlíčky. Areál university je vybaven sáčky na výkaly i miskami s vodou. Začínající studentky by si také měly předem rozmyslet, kdy plánují mateřství – vzhledem k infikovanému prostředí jste zavázány studium v případě těhotenství přerušit. A je také dobré znát někoho ve vyšším ročníku – je k nezaplacení, pokud vám někdo poskytne rady, jak s vyučujícím nejlépe jednat a co všechno se vlastně učit. Na VFU v Brně jsou podle názoru studentů široké veřejnosti ti nejpřísnější vyučující z českých VŠ vůbec.

 

Když se chce, tak to jde

Důležité je ale neztrácet naději a elán. Dá se to zvládnout, i když to tak třeba zprvu nevypadá a vyžaduje to obrovské úsilí. Odměnou jsou však nezapomenutelné zážitky, obrovský pocit hrdosti, že jste to zvládli a vděk vámi vyléčených zvířat, který je k nezaplacení.

 

Autor: Magdalena Hegerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?