Jak se ujistit, že vaše kotě používá kočičí záchod správně

12. dubna 2016

Představte si situaci, kdy se mladý pár dohaduje, zda si do nového společného bytu pořídí kočičku nebo pejska. Jedním z argumentů, mluvících pro kočku, by mohl být ten, že se nemusí venčit. Ano, to je sice pravda, ale i s kočičkou si ohledně jejího vyprazdňování můžeme užít hodně legrace. Nemusíme sice nosit po kapsách igelitové pytlíky a sbírat exkrementy z nejrůznějších veřejných míst, zato se nám může stát, že budeme doma potkávat silný zápach kočičí moči. A to doslova všude.

Každý, kdo něco podobného zažil, ví, že je to opravdové peklo. Můžete se snažit sebevíc, ale pokud jednou začne chodit vaše kočka mimo kočičí záchod, ucítíte za chvíli zápach moči všude. Anebo, co je možná horší, vy ho neucítíte hned, ale např. až na pracovní schůzce. Chvíli se budete rozhlížet a říkat si, kdo to tady tak strašně zapáchá. Po chvíli s hrůzou zjistíte, že zápach jde od vás a to jednoduše proto, že se vaše micinka vyčůrala do vaší pracovní tašky.

 

Pokud se Vám podařilo naučit vaše kotě na kočičí záchod, první krok jste zvládli dobře a již nikdy s tím nemusíte mít problémy. V horším případě to bude naopak. Jak nám naše kočka dává najevo, že je na svém záchodě nespokojená a k jakým zlozvykům nejčastěji dochází?

 

Kočka rozhazuje stelivo mimo záchod

Kočky mají potřebu zahrabávat své výkaly. Proto musí být v každém kočičím záchodě, ať už uzavřeném či otevřeném, přiměřené množství kočičího steliva. Pokud podestýlka létá na všechny strany, může to znamenat, že je kočce záchod malý. Kočka by měla být schopná se v prostoru záchodu pohodlně otočit. Pokud bychom zjistili, že se kočka v záchodě "válí", patrně jí nevyhovuje stelivo a je nutné ho vyměnit za jiné. Výměnu provádíme postupně - nejprve jen přimícháme trochu nového a postupně poměr starého snižujeme.

 

Kočka vyhrabává exkrementy mimo záchod

Pokud nacházíte výkaly v těsné blízkosti kočičího záchodu, vaše kočka je patrně po vykonání potřeby omylem vyhrabe ven.  Řešením může být pořízení krytého záchodu nebo jeho častější čištění.

 

Kočka vykonává potřebu mimo záchod

Pokud už vaše kočka začala chodit na jiné místo, než je k vykonání její potřeby určené, zkontrolujte:

1. Umístění kočičího záchodu

Kočka potřebuje mít na vykonání své potřeby klid. Záchod také nesmí být v blízkosti misek s jídlem a vodou. Kočka je velmi čistotné zvíře a nikdy svou potřebu nevykoná v místě, kde jí.

2. Množství výkalů v kočičím záchodě

Kočičí záchod je nutné pravidelně kontrolovat a každý den čistit. Pokud se v něm nahromadí větší množství výkalů, kočka na něj bude odmítat chodit.

Jestliže se neobjevilo žádné z výše popsaných znamení a přesto nacházíte loužičky, je možné, že vaše kočka jednoduše trucuje. Taková situace může nastat např. s příchodem nového domácího mazlíčka, ať už psa či kočky. Více informací o trucujících kočkách najdete v tomto článku.

 

Pokud žádný z těchto příznaků nepozorujte a přesto jste nervózní, můžete jednoduše kontrolovat množství exkrementů v kočičím záchodě. Kočka, která netrpí střevními potížemi, se vyprazdňuje jednou či dvakrát denně, zhruba pětkrát denně pak chodí na malou. Pokud množství odpovídá, patrně vás nečeká nemilé překvapení v koši s čistým prádlem nebo kdekoli jinde.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?