Jak se vede psům v útulku

9. dubna 2013

Každý jistě zná útulek pro psy. Málokdo ale ví, co tohle místo všechno obnáší. V naprosté většině je toto místo spojené se záchranou a je také přestupnou stanicí pro psy, nalezené venku nebo odebrané ze špatných podmínek.

Není útulek pro psy jako útulek

Zcela jistě je útulek místem, kde končí často psi s velmi pohnutým osudem. Jsou bití, jinak týraní, nebo v tom lepším případě jen vyhození na ulici. Jejich psychika tak bývá často velmi narušená. Bohužel, ne v každém útulku mají pro tak narušené zvíře pochopení. Tato práce musí být spojena s láskou a individuálním přístupem. Ne vždy tomu ale tak je.

Občas za to může počet pejsků a málo těch, kteří se starají. Někde je tato práce brána ovšem jen jako práce. Na city pak není čas. Ovšem právě ty jsou často nejdůležitější. Hlavně proto, že právě týraní psi mají s lidskou necitelností nemalou zkušenost.

Psi jsou v kotcích. Chodí sice na procházky, ale právě zde je potřeba spousta rukou, které vezmou vodítko a jsou ochotny vzít psa nebo psy na procházku. Zaměstnanci při větším počtu psů tuto činnost mnohdy nestíhají.

 

Psa z útulku, ano nebo ne?

Zcela jistě se jedná o velmi záslužný čin. I když je o psa v útulku dobře postaráno, často není čas na to nejdůležitější a to je blízký a hlavně častý kontakt s vlídným člověkem. Proto by měl být útulek pouze přechodnou stanicí mezi ulicí a domovem.

Pokud se tedy rozhodneme pro psa z útulku, měli bychom mít i veškeré informace o povaze psa. Může se bát, být nečistotný, agresivní při některých úkonech, ale také naprosto v pohodovém stavu.

Pes by měl mít za sebou základní očkování, eventuelně kastraci a jeho zdravotní stav by měl být jasně daný. Nemocné psy útulky do adopce většinou nedoporučují, ale pokud se jedná o stav chronický, je pak na majiteli, který se musí zamyslet i nad tím, že bude muset navštěvovat veterináře.

Velmi dobrý kamarád může i pes handicapovaný, pes nemá problém ani například se ztrátou končetiny. Na jeho aktivitu a pohyblivost to nemá v naprosté většině žádný vliv.

 

Jak psím útulkům pomoct?

I když některé útulky financují městské úřady či jiné instituce, finančních prostředků nazbyt není prakticky nikdy. Část útulků je dokonce financována z prostředků provozovatelů, kteří jsou odkázáni na sponzorské dary a své finance. Jedná se hlavně o depozita, kde se může nacházet i poměrně velké množství psů.

Pokud není možné pomoci finančně, každý útulek vám jistě sdělí, čeho se momentálně dostává nejméně. Krmivem ale nepohrdne jistě žádné takové zařízení. Ovšem je spousta dalších věcí, kterými uděláte radost. Od hraček až po sanitární prostředky. V zimě dále deky nebo oblečky.

Další pomocí může být ale i to, když se rozhodnete pomoci s úklidem kotců nebo třeba s venčením. I zde se cení každá pomocná ruka.

Spousta zvířat nikdy ani adoptována být nemůže nebo o ně není zájem a jsou v útulcích dlouhou dobu. Pokud se rozhodnete sponzorovat takové zvíře, byť jen malou částkou, i to velmi pomůže.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?