Jak se žije kočkám po kastraci?

26. července 2017

Jako každý rok i letos mne sousedka poprosila o pomoc – neobejde se bez kočky u domu. Jejich ani ne roční kočka porodila koťata a ona si s tím neví rady. Jakožto dáma v důchodě, vyrůstající na vesnici, ale neuznává kastraci. Přitom je snazší si představit, že je pro kočku menší trápení jednorázová operace než každoroční, vyčerpávající porod několika koťat, která se ani nedožijí dospělosti. A jaký máte názor na kastraci vy?

Holka nebo kluk?

Kastrace je neinvazivní zákrok, při kterém jsou odejmuty rozmnožovací orgány – vaječníky nebo varlata. V dnešní pokrokové době mnohé kliniky již nabízejí možnost laparoskopického zákroku u koček a zákroku na dva stehy u kocourů, takže o zákroku váš miláček již za pár dní ani neví. Cena se samozřejmě liší kliniku od kliniky, podle dostupnosti vybavení a použitých anestetik. Rodinný rozpočet to však nezruinuje. A máte po zbytek života vaší kočky či kocoura klid!

kočka3.jpg

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Jak to vidí kočkovitá šelma?

Většina kocourů jsou teritoriální samci, kteří mají svůj okruh, v němž „loví“ partnerky a pokud nemohou chodit ven z domu či bytu, vnitřní teritorium patřičně značí, čůrají prakticky kamkoliv se rozhodnou, mohou mít sklony k agresi a tendence utíkat. Příroda je volá, aby naplnili své poslání. Pokud s kocourem cloumají hormony, trpí asi srovnatelně s ženou v přechodu a nutně se potřebuje rozmnožovat. Oproti tomu samice fyzické dospělosti dosahují zhruba kolem věku dvou let, kdežto pohlavní zralosti již mnohdy v 8 měsících života. Ve srovnání s lidmi je to, jakoby děti měly děti. Ale jen málokterá kočka je dost ostrá na to, aby se samcům ubránila, když to na ni přijde. S největší pravděpodobností zabřezne nedobrovolně. Některé svá koťata zardousí nebo v neznalosti co s nimi, o ně nejeví žádný zájem. A pokud je na ně náhodou hrdá a přinese je ukázat svým lidem a živitelům? V polovině případů se stále drží nelegální tradice – zakroutit krkem nebo utopit, co s nimi… Vypadá to, že kastrace nemá smysl?

kočka2.jpg

Bude má kočka po kastraci jiná?

Ke kastraci byste měli přistoupit ve chvíli, kdy jsou pohlavní orgány naplno dovyvinuty, což nastává po prvním roce života. Pokud se odstraní až tehdy, psychiku kočky to nijak neovlivní. Naopak se uklidní. Samci přestanou značkovat a nervovat se, kde sehnat kočku, samice naopak začnou „naplno žít.“ U psů platí obvykle pravidlo, že vykastrovaný jedinec ostatním ve smečce „nevoní,“ nevědí kam jej zařadit a mnohdy vznikají kvůli tomu mocenské spory. Kočky toto však neřeší. Její hierarchické postavení po kastraci nedozná žádné újmy. Naopak se natolik uklidní, že obvykle začne snadněji tloustnout, což je jediné vážné negativum na které byste si měli dát pozor. Rozhodně je jednodušší rozhodnout se pro jeden zákrok, než několikrát ročně přemýšlet, co s množstvím koťat…

kocka1.jpg

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?