Jak se změní povaha kočky po kastraci

28. září 2013

Kastrace našich kočičích společníků se doporučuje jednak jako prevence nechtěného množení a jednak k potlačení nežádoucích projevů chování, které je spojené s rozmnožovacím pudem zvířat. V dnešní době se jedná o naprosto běžný chirurgický zákrok trvající cca 30 minut. Brzy po operaci je kočka opět zdravotně v nejlepším pořádku. Může se ale změnit její povaha? Může se z vykastrované kočky či kocoura stát úplně jiná kočičí osobnost?

Zkušenosti chovatelů potvrzují, že se chování koček a kocourů po kastraci skutečně mění, což souvisí s určitou hormonální změnou v organismu zvířete. Úpravu chování však nelze očekávat ihned po kastraci. Změny se projeví spíše až za několik týdnů, kdy se v těle stabilizuji hormony. Úprava chování také dle zkušeností záleží na tom, zda se jedná o kočku nebo o kocoura. Názory českých majitelů koček jsou shrnuty v následujících odstavcích.

 

Kocouři se po kastraci zklidní

Obecně se kocouří povaha po kastraci může změnit k lepšímu. Čím staršího kocoura vykastrujete, tím méně se jeho povaha změní. Kocouři se obecně stávají mazlivějšími, klidnějšími a více přilnou k člověku. Kocouři, kteří mají přístup na zahradu majitele (a tedy na všechny ostatní zahrady v sousedství) se přestanou toulat a drží se více doma. Nestane se tedy, že vašeho kocoura třeba několik týdnů vůbec neuvidíte, už se nebude z toulek vracet pohublý a nebude si již z bitev o kočičí revír nosit domů krvavé šrámy a podlitiny. Jednoduše řečeno, samčí pudové chování je mnohem mírnější. Kocour neznačkuje, což jistě ocení především majitelé kocourů chovaných v bytě. Kastrovaný kocour také jakoby zvážní, zdá se rozumnější a poslušnější. Někteří majitelé tvrdí, že jejich kocour se dívá smutně, má tragický pohled a dle některých chovatelů jejich kocour „více přemýšlí“. Stále ale zůstává šelmou – bude tedy nadále lovit myši a ptáčky (nebo se o to bude alespoň pokoušet).

 

Upovídané kočky po kastraci

U koček nečekejte žádnou zásadní změnu povahy. Chovatelé definují chování vykastrovaných koček nejčastěji jako stejné, možná trochu klidnější. Například kočky, které byly před kastrací nemazlivé, se zřejmě nestanou přímo vrnícími mazlíky věčně rozloženými na vašem klínu, ale alespoň se nechají držet v náručí, nekoušou a nedrží drápky kolem rukou. Agresivní kočky zpravidla ztratí kastrací část své agrese. Kočka, která je duchem tulák, se však zřejmě bude dále pouštět do svých venkovních dobrodružství. Často se u koček mění také návyky v mňoukání (tichá kočka se může stát „upovídanou” a naopak).

 

Kočky se mohou i zásadně změnit

Kromě výše zmíněných změn v povaze zvířete se však může stát i to, že budete mít po kastraci „jinou kočku ve stejném kožíšku”. Existují totiž případy, kdy se povaha zvířete změnila o 180 stupňů. Jsou známy případy kocourů, kteří byli mazliví, ale po vykastrování začali utíkat. Z umňoukaných až vlezlých koček se v některých případech staly kočky, které zřejmě drží bobříka mlčení, s majitelem příliš nekomunikují a jeho společnost nevyhledávají. Může se stát, že tichá kočka, jejímž nejhlasitějším projevem dříve bylo tlumené vrnění a která na sebe nenechala téměř ani sáhnout, se bude hlasitě až „ukecaně” dožadovat pravidelných dávek mazlení. Nebo například kočka, kterou bylo třeba téměř nutit do krmení, se může stát doslova otesánkem, otravovat chovatele při jídle a skoro mu „lézt do pusy”, aby si pro sebe urvala nějaké to sousto.

 

Jak se u kočky změní chuť k jídlu

Zvíře po operaci může první den po zákroku odmítat potravu, avšak brzy se pravděpodobně dočkáte právě opačného problému. Vaše kočka po kastraci se asi stane správným gurmánem a je docela možné, že začne brzy dorůstat na úctyhodnou váhu a do téměř závratných rozměrů. Obezita je nemoc (viz článek I kočky mohou trpět obezitou), a proto je třeba zakročit. Tloustne-li vaše kočka díky veliké chuti k jídlu a kvůli změně hormonálních poměrů v organizmu, krmte ji granulemi s označením Light, které mají nižší kalorickou hodnotu. Na trhu se vyskytují také speciální krmiva pro kastrovaná zvířata, která zohledňují nejen riziko zvyšování váhy, ale také zvýšené riziko tvorby močových kamenů.

 

Samozřejmě však platí, že každý kocour a každá kočka jsou absolutně jiné osobnosti a nelze tedy garantovat, že se po kastraci jejich povaha změní tím nebo oním směrem, zda se změní rovnou o 180 stupňů, ba ani to, že se jejich povaha vůbec nějakým způsobem změní. Neváhejte se podělit právě o vaši zkušenost v diskusi pod tímto článkem.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?