Jak si kočka vybírá partnera?

3. července 2018

O tom, jakými mechanismy si partnery vybíráme my lidé, bylo napsáno už nespočet studií. Jak to ale dělají kočky? Jejich zamilované serenády, které nám právě v tomto období znějí po nocích pod okny, naznačují velkou romantiku. Nakonec je ale všechno jinak. Jak si kočka vybírá toho pravého a kdo nakonec vyhraje? Vědci sledovali, kdo má největší pravděpodobnost úspěchu.

Samotář v Seattlu

Pokud máte pocit, že vaše kočka domácí vyrážející na toulky ven je vlastně samotář, tak se hluboce mýlíte. Kočka se tak nějak sama domestikovala v době prehistorické a dokud jich množstevně nebylo nijak moc, vedla víceméně samotářský život. Čím více koček na jednom místě však žije, tím větší společenství jsou schopné uzavřít. Utvářejí společenství, kde jsou schopni se tolerovat i dospělí samci a samice se společně podílejí na výchově nové generace.

Matriarchát nebo patriarchát?

Možná vás překvapí, že v takové náhodné skupině koček zdaleka nevyhrává dominantní samec – hlavní slovo v zakládání rodiny má dominantní kočka! Pouze ta si určí, který samec bude otcem jejích dětí. Aby ale bylo intrikám učiněno zadost, vymyslela to matka příroda mnohem fikaněji. Nejen, že může dojít k superfetaci, tzv. dvojí březosti, kdy kočka porodí jeden vrh koťat a pak třeba za týden další, ale kočka si může i vybrat, čí spermie oplodní její potomstvo. 

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Kdo bude otcem?

Kočka má pozoruhodnou schopnost vyvolané ovulace. To znamená, že pokud se rozhodne k sobě nějakého kocoura pustit, ten stále ještě nemá vyhráno. I když dojde ke styku, kočka může být ještě nezralá oplodnění a ovulaci spustit až s tím pravým, který se jí zalíbí. Není tedy divu, že kocouři pějí takové ódy – je opravdu důležité na svou vyvolenou zapůsobit, neboť je to jen začátek.

cat-3199463_1920.jpg

Každý pes jiná ves

Nebo spíše kočka? I přes přísný výběr matky kočky se nemálo stává, že se narodí koťata několika otců zároveň. Vědci navíc vysledovali, že nejsilnější samci svou pozici upevňují mnohými šarvátkami a zvyšuje se tak u nich riziko nejrůznějších nemocí. Starší a zkušené kočky to vědí – dovolí silným samcům si myslet, že jsou otci vrhu a ti pak nemají potřebu narozená koťata zabít, a pak si matka kočka dá dostaveníčko se svým oblíbeným, ne tak zjizveným favoritem kocourem, který je v podstatě zdravý. A který se stane skutečným otcem koťat. No nemá to ta příroda vymyšleno nádherně? Škoda, že u nás lidí to tak úžasně domyšlené není. Aneb klobouk dolů před kočkami…

cat-1291725_1920.jpg

 

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?