Jak si kočky hrají

12. ledna 2019

Hra je hned po spánku snad druhá nejdůležitější aktivita kočky domácí. Hravé období je nejnápadnější u malých koťátek a adolescentů, ale i v dospělosti dokážou kočky v mnoha případech překvapit!

Při hře se zdokonaluje tělesná kondice a koordinace pohybů, která je zapotřebí při lovu a sexuálním chování. Slovo hra je zde zcela na místě, protože kočičí hry nemají vážnou náplň. Kočka si hraje obvykle pro zábavu a pobavení i když u ní projevuje prvky loveckého chování, nebo piluje koordinaci a útěk.

Hravé zlobení u koťat

Kočky si hrají s vervou a vzrušením. Při hře se koušou a škrábou, což možná působí nebezpečně, ale není to myšleno vážně, a proto jen opravdu ve výjimečných případech dochází ke zranění. Koťata, která si hrají, si rovněž cvičí tímto způsobem své lovecké dovednosti a pilují koordinaci. Lov samozřejmě pouze imitují, kořistí je střídavě vždy jedno z koťat. Střídají se u nich role pronásledovatele a pronásledovaného. Hra je vždy plná pohybu a koťata, i když se vlastně učí, tak mají pocit radosti a potěšení ze hry.

Koťata některých druhů cvičí při hře přemety a to tak, že chytí kořist předními tlapkami, útočí proti ní drápky zadních nohou a převalí se s ní, aniž by ji pustila. Tuto techniku používá například kočka černonohá. Ve hře se provádí a cvičí stále se opakující úkony, které seznámí koťata, ale i starší kočky s podmínkami z okolního světa a s jeho fyzikálními zákony. Ve hře se kočka naučí, kdy včas a správně (tiše a nenápadně) vyrazit ze svého stanoviště, jak skočit na běžící nebo letící kořist, jak rychle běžet, aby kořist neunikla, ale zároveň aby se neunavila a mnoho dalších prospěšných věcí k úspěšnému lovu.

Hra jako prevence dobrého zdraví

U dospělých a starších koček je hra prevencí před psychickými poruchami a dodává jim tolik potřebnou spokojenost a životní pohodu. Psychické poruchy se můžou projevit u koček, které nemají možnost si hrát nebo je tohle chování jejich majiteli nesprávně interpretováno jako hyperaktivita či agresivní chování. Kočky si totiž při samotném lovu hrají také s kořistí, než ji zabijí. Kočky divoké žijící v přírodě často loví a zabíjejí, ale kočka domácí má krmení připravované v pravidelném intervalu na svém místě, ve své misce, a proto jsou u ní často lovecké dovednosti spíše vzácností. Když už domácí kočky loví, často si dobu lovu o něco prodlouží, z důvodu naplnění této fyziologické potřeby.

Typické u koček je v některých případech také hraní se s jídlem, nebo povalování předmětů. Tohle všechno udržuje kočku ve skvělé psychické kondici a páníčka šťastným.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Když chybí kočičí parťák

Pokud jste majitelem pouze jedné kočky, je vhodné jí věnovat denně několik minut svého času na hru. Můžete popustit uzdu své fantazii a vyrobit mnoho zajímavých her nebo hlavolamů pro kočky. Výborným materiálem pro kočky jsou třeba krabice, staré zmuchlané noviny, nebo polštářky naplněné šantou kočičí.

Že nejste právě přeborník ve vymýšlení her? Nevadí! Naštěstí je na trhu množství skvělých hraček, které kočku zabaví a vy tak ušetříte čas strávený výrobou na hraní! Velice oblíbené jsou pro kočky tzv. udičky, na jejichž konci je zavěšeno peří, kulička, kus hadru nebo třeba lano, to všechno vyvolává v kočce hravé lovecké chování. Stačí udičku před kočkou táhnout po zemi a zábava je na světě. Další skvělou zábavou jsou třeba kuličky s rolničkou nebo z přírodních materiálů, plyšové hračky naplněné oblíbenou šantou kočičí nebo škrabadla. Stačí si jen vybrat.

Z toho plyne ponaučení pro majitele, že hra není pouze předvádění loveckých schopností, ale především to je potřebné cvičení a posilování, které vaší kočce dodá jistotu, energii a hlavně kondici tak nezbytnou pro mnoho šťastně strávených let společného života!

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?