Jak si pořídit správného poníka

17. dubna 2015

Splnil se vám sen a kupujete si poníka, když už ne „skutečného“ velkého koně? Na první pohled nemůže být nic jednoduššího, vždyť poníků se na internetu nabízí víc než dost. Ale věc samozřejmě není tak jednoduchá, jak se zdá. Velmi brzy můžete zjistit, že vaše požadavky a představy se poněkud rozcházejí s tím, co je vám schopen nabídnout poník, kterého jste si právě koupili. V tom případě je to nejspíše chyba vaše, ne poníkova. Aby se vám něco takového nestalo, připravili jsme pro vás pár užitečných rad, jak si vybrat vhodného poníka.

Základním kritériem výběru je využití poníka

Na úvod si však připomeňme, že poníka bychom si měli pořídit pouze po zralé úvaze, zda je skutečně v našich silách se o něj řádně starat. Jen tak nebude koupě poníka omylem, na který doplatíme nejen my, ale především sám poník.

Nabídka poníků je široká. My si proto musíme ujasnit, na co poníka vlastně chceme. Poník se většinou kupuje pro děti, takže se musíme ptát: „Chceme, aby děti na poníkovi jezdily? Chceme, aby se s ním účastnily soutěží? Nebo se nechceme účastnit soutěží, ale chceme mít poníka opravdu jen jako kamaráda?“

V posledním případě pak na exteriéru poníka asi opravdu nezáleží, stejně jako na plemenu. Může to být stejně tak shetlandský pony, jako třeba miniappaloosa. Jediným požadavkem je jen a jen přátelská povaha.

Pokud se však chceme s poníkem soutěžit, musíme toho zohlednit mnohem víc. „Soutěžní“ poník musí být vstřícný a ochotný ke spolupráci, komunikativní, ale zároveň i trpělivý a také, nebo rovnou především psychicky odolný, protože bude pracovat s malými dětmi.

Kdo soutěží, chce i vyhrávat. V takovém případě budeme požadovat u poníka korektní exteriér odpovídající danému plemenu. Při intenzivním jezdeckém využití je třeba dbát i na vhodnou mechaniku pohybu, odpovídající tomu, zda na poníku sedí zcela nezkušené dítě, nebo jezdec, který už základní jezdeckou abecedu zvládl. Důležité je pak i plemeno. Například k ježdění je vhodný již zmíněný shetlandský pony.

 

Jak zjistit správnou výšku poníka?

Poník, kterého chceme jezdit, by neměl být, jednoduše řečeno, ani malý, ani velký. Jak to zjistit?

Docela snadno. Dítě, pro které je poník určen, by se při upažení na úrovni poníkovy přední nohy mělo dotýkat svou dlaní kohoutku. Když je dlaň enormně nad kohoutkem, je poník malý a naopak. Metoda je to jednoduchá. Složitější je však to, že dítě roste, ale poník zůstává stejný. Můžeme sice pořídit většího poníka, s tím, že mu jeho jezdec „doroste“. Je to sice taky řešení. Ale rozhodně ne ideální už jen proto, že naddimenzovaný poník může být nad síly dětského jezdce právě ve chvíli, kdy se vytváří jeho vztah k poníkovi.

Tím se dostáváme zpět k tomu, co bylo zdůrazněno na začátku. Totiž už při koupi musíme dobře uvážit i to, co bude s poníkem, až mu jeho dětský jezdec odroste. Můžeme ho samozřejmě mít dál doma jako domácího mazlíčka. Můžeme jej, je-li to klisna, využít k chovu. Můžeme se s ním dál účastnit různých, čistě výstavních soutěží.

Může ovšem nastat i situace, že už nebudeme s to věnovat poníkovi tolik času a energie, kolik potřebuje. V tom případě je vhodnější nabídnout poníka k prodeji někomu, komu udělá stejnou radost jako kdysi nám.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?