Jak sundat koni podkovu?

19. října 2009

Sundávání podkov je práce, kterou obvykle vykonává podkovář, ale jsem si jista, že většina majitelů koní se již někdy potýkala s problémem, jak přesvědčit věčně zaměstnaného podkováře, aby přijel kvůli jedné uvolněné podkově. Situace většinou dopadne tak, že si kůň podkovu strhne i s kusem rohoviny, v horším případě si zapíchne podkovák do kopyta a může si způsobit absces.

Nejjednodušším řešením a prevencí problémů je naučit se, jak sundat uvolněnou podkovu bez poškození kopyta, koně nebo sebe.

 

Nářadí na sundání podkovy

Pro případ nouzového sundání podkovy se vyplatí mít vždy po ruce alespoň obyčejné štípací kleště. Při vybavování větší stáje, už se vyplatí zvážit, zda by nebylo lepší nakoupit speciální podkovářské nářadí (rašple, štípací kleště na podkováky).

 

Postup při sundávání podkovy

1. Koni zvedneme nohu a umístíme jí do stejné pozice jako podkovář (nohu vsuneme mezi svá stehna, těsně nad kolena). "Podkovářské" držení nám umožní pracovat volně rukama.

Podkovář - Konicci.cz

Správné držení s rovnými zády

Buďte opatrní, aby vás kůň nezranil, kdyby nohou škubnul. Pro jistotu mějte dlouhé kalhoty a vhodnou pracovní obuv.

 

2. Pracovat začneme na patce, kde je podkova uvolněná. Kleště vsuneme mezi podkovu a kopyto. Pevně je sevřeme, aby se ramena spojila pod podkovou.

Sundávání podkovy - Konicci.cz

 

3. Jemným tahem směrem od kopyta se pokusíme podkovu pár centimetrů odchlípit.

Sundávání podkovy - Konicci.cz

4. Pokud je podkova odchlípená, můžeme kleště vytáhnout a klepnout na podkovu, aby se znovu přimkla ke kopytu. Poslední podkovák by měl být tím pádem mírně vylezlý, kleštěmi ho pak lze vytáhnout.

Sundávání podkovy - Konicci.cz

5. Celý proces opakujeme podkovák po podkováku na obou stranách.

 

Pracujeme s citem, abychom koni zbytečně nepoškodili kopyto. Pamatujte si, že podkováře musíme zavolat i přesto, že jsme podkovu nouzově sundali sami. Kůň, který je zvyklý být podkovaný si může po delší době chození bez podkovy kopyto olámat nebo otlačit. Neměl by se tedy zatěžovat.

 

Podkovářská práce vyžaduje značnou zručnost, sílu i zkušenost při práci s koňmi. Je nutné předem zvážit situaci, abychom nezpůsobili koni nebo sobě zdravotní újmu.

 

Autorka: Sára Slavíková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?