Jak udržet byt voňavý, aniž byste ublížili své kočce

4. května 2016

Věděli jste, že mnohé osvěžovače vzduchu obsahují chemické nebo jiné přísady škodlivé pro kočky? Naštěstí existují i alternativy!

Vůně, které kočkám škodí

V prvé řadě si musíme uvědomit, že kočky jsou samozřejmě menší než lidé, tedy mohou být i snáze ovlivněny vůněmi a chemikáliemi, které používáme. Proto bychom se měli pokud možno vyhýbat všem chemickým prostředkům pro osvěžení vzduchu. Dokonce i vonné svíčky představují velké zatížení pro dýchací ústrojí kočky. Obecně platí, že lidé mají mnohem větší míru tolerance vůči silné vůni. Oblíbená bývá například levandule, která však oxiduje do vedlejších produktů, škodlivých pro kočky. Vyhnout bychom se měli rovněž silnějším peprmintovým vůním a olejovým esencím.

Citlivost vůči vůni se u koček projevuje svěděním, kýcháním a podrážděností. Konkrétně u koček žijících v bytě lze pozorovat nárůst alergií zejména v zimních měsících, kdy kvůli nízké teplotě lidé tolik nevětrají a jsou prakticky neustále zavření doma.

 

Kočičí pohled na svět

Zkusme si představit, jak se cítí kočka, jež je na rozdíl od nás v neustálém kontaktu s podlahou. Zde se usazují prachové částice a ona, kvůli své velikosti, tak může přijímat i to, čím se my sami příliš nezabýváme – prach, zbytky chemikálií z osvěžovačů a sprejů… Dokonce i použití aviváže na prádlo může kočku nepříznivě ovlivnit! Pokud jsme kupříkladu vyprali povlaky na polštáře a naše kočka na nich ráda lehává, hrozí, že zbytky z těchto produktů vdechne.

 

Vzduchové filtry

Na trhu je k dostání spousta kvalitních vzduchových filtrů různých velikostí a cen. Udrží pachy pod kontrolou bez použití vyrobených vůní. Pokud máte doma málo místa, postačí vám i menší filtr. Informace na balení obvykle označují rozlohu, jakou je schopen pokrýt.

 

Jemnější osvěžovače vzduchu

Máte-li krbová kamna, můžete postavit na jejich horní část hrnec s vodou a několika kousky skořice.  Po rozehřátí vody se vůně rozšíří. Lze přidat i zázvor. Takový jemnější osvěžovač vzduchu je pravděpodobně tím nejlepším způsobem, jak provonět své okolí a neublížit kočce.

 

Různé zkušenosti chovatelů

Názory chovatelů na používání vůní se poměrně různí. Někteří nedělají nic, aby svůj byt udrželi voňavý. Nepoužívají chemické prostředky ani osvěžovače vzduchu, jelikož zjistili, že jejich kočka potom chodí po bytě a kýchá či prská. Někteří také prohlašují, že ačkoli chovají doma kočku a nic nepoužívají, jejich byt je voňavý. Jiní zase důvěřují elektrickým aromalampám a olejům. Kupují do nich přírodní, jemné vůně (např. levanduli) a jejich kočkám to nijak nevadí, naopak si to spíše užívají.

Vždy je dobré poradit se přímo s veterinářem, které přípravky je možné užívat a které nikoliv. Odborník vám doporučí, jakých výrobků se vyvarovat a čím jiným se dají spolehlivě nahradit, aby si váš voňavý domov mohla spolu s vámi užívat i vaše kočička.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?