Jak v záhonech nenalézat kočičí výkaly

10. května 2015

Kočičí trus je stejně jako kterýkoli jiný výborným hnojivem. Květiny i zelenina jeho přítomnost u svých kořenů jistě vítají. Méně již však tyto vykopané poklady potěší lidského zahradníka. Jak ale kočkám zabránit, aby se chodily vyprazdňovat tam, kam nemají? To se dozvíte v dnešním článku.

Proč to kočky dělají?

Zahrabávat svůj trus je jedním z kočičích instinktů pramenícím z pradávné minulosti. Kočky tímto rituálem zamezily tomu, aby se jejich pachová stopa šířila do okolí a přivedla k nim jiné silnější predátory. Kočky velmi rády hrabou v suchých sypkých materiálech, a proto se rychle naučí používat i kočičí WC. Záhony s kyprou půdou jsou pro ně ideálním místem, kam svoji potřebu venku vykonat.

 

Jak zabránit hovínkům v záhonech?

Pokud je vaše kočka polovenkovní mazel, kterého máte více-méně pod dohledem, můžete ho při náznacích, že se opět chystá k činu, postříkat z vodní pistole nebo po něm hodit např. časopis. Sice to bude pro vás zpočátku náročné na čas a pozornost, ale po několika úspěšných zásazích si kočka začne spojovat negativní vjem (vodu, šustění papíru a zásah) právě s činem, který se chystá vykonat (kálet v záhonu), a od svého zvyku by měla upustit. Tím, že kočku potrestáte takto na dálku, si ona tyto nepříjemnosti nebude spojovat s vaší osobou. Nechcete-li zničit přátelský vztah mezi vámi dvěma, nikdy ji nebijte.

Další možností, jak nevítané návštěvníky od rostlinek odradit, je nasypat kolem záhonků materiál, který je nepříjemný na chůzi (skořápky ořechů, skořápky vajec či šišky).

Mnoho chovatelů a veterinářů se přimlouvá k tomu, chovat kočky pouze doma a ven je od malička učit chodit pouze na vodítku. K tomuto přesvědčení vede řada důvodů. I když s držením kočky výhradně v domácnosti souhlasit nemusíte, vězte, že i to je metoda, jak jim ve vyprazdňování se mezi kytkami či sazenicemi zabránit.

Účinnou radou je též udržovat zeminu stále vlhkou. V mokrém hrabou nerady. Za vyzkoušení stojí i umístit ve venkovních prostorách kálecí misku s klasickou podestýlkou, pískem, drtinami nebo suchou hlínou. V obchodech jsou k dostání též odpuzovací repelenty. Podobnou službu prý odvedou i slupky z citrusů rozmístěných kolem rostlin, neboť kočky tuto vůni nemají rády.

 

Vše selhalo? Nadhled a úsměv!

Pokud se vám přese všechnu snahu kočku odnaučit vykonávat svou potřebu v záhoncích nepodařilo, mávněte nad tím rukou! A na ty ruce si při zahradničení nasaďte rukavice. S úhlednými řádky vyseté zeleniny se sice můžete rozloučit, ale rostlinky pěkně porostou. A pokud při okopávání nějaký ten bobek přece jen vykutáte, je z něj většinou již jen takový vysušený váleček, který jako ostřílený chovatel jistě hravě ustojíte.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?