Jak vybrat granule pro psy

14. května 2013

Jsou granule a "granule". Jsou granule pro psy, u nichž je kvalita samozřejmostí a právem si zaslouží označení "kompletní krmivo", a jsou granule, které, ačkoliv jsou určené pro psy, neobsahují takřka žádné maso. Jak poznat kvalitní granule? A jak se naopak pokud možno vyhnout těm bezmasým či jinak nekvalitním?

U granulí pro psy jsou rozhodující údaje na obalu

Přiznejme si, že granule jsou pro mnohé chovatele spásou. Díky nim si totiž nemusí dělat s krmením svých miláčků těžkou hlavu. Psi by možná preferovali radši buřty. Ale pokud jsou granule opravdu kvalitní, měly by psu poskytnout všechno, co potřebuje.

Při výběru granulí jsou základním vodítkem údaje uvedené na obalu. Čím jsou tyto údaje podrobnější, tím lépe. V každém případě by však měl být uvedený na obalu výrobce či dovozce. Pokud není, je to spíše varování než doporučení.

To pro nás nejdůležitější je uvedeno v informacích o složení výrobku. Je-li v něm uvedeno např., že výrobek obsahuje "maso a výrobky živočišného původu" znamená to mnohdy, že tímto masem může být třeba i masokostní moučka.

Kvalitní granule mají vždy ve svém složení uvedený konkrétní druh masa.

To platí například rovněž i o pojmu "obiloviny". Jsou-li ve složení uvedeny "obiloviny", může se jednat třeba o kukuřičný šrot, který ale není tak dobře stravitelný jako rýže. Tedy opět, kvalitní granule mají ve svém složení uvedenu konkrétní obilovinu, nejlépe tedy v našem případě právě rýži.

A ještě maličkost. Krmivo nesmí obsahovat sůl, byť tato psům chutná a někteří výrobci na to tak trochu spoléhají.

 

Krmivo a granule pro konkrétního psa

Výběr krmiva by také samozřejmě měl zohledňovat zdravotní stav, věk a kondici zvířete. To zavedení výrobci mají na zřeteli a nabízejí pro každou kategorii odpovídající granule. Tak například štěňata potřebují pro svůj zdravý vývin správně poskládanou směs živin a minerálních látek, to platí především pro štěňata velkých plemen. Naopak starší psi se sklony k tloustnutí potřebují víc vlákniny, a proto by ´jejich´ granule měly obsahovat dostatečné množství vlákniny.

Obecně se dá říct, že kvalita krmiva a tedy i granulí se pozná podle kvality srsti. A to poměrně brzy, v podstatě již za měsíc konzumace určité značky.

Je-li srst kvalitní, znamená to, že pes dostává v granulích všechno, co potřebuje. Není-li kvalitní, pak to může znamenat, že s krmením psa je něco nepořádku a na vině mohou být právě granule.

 

Jsou dražší granule pro psy i kvalitnější?

Většinou se předpokládá, že čím vyšší cena granulí, tím je i vyšší jejich kvalita. Tato rovnice zpravidla platí. Cena granulí je dána použitými výrobními technologiemi a také surovinami. Masokostní moučka určit vyjde levněji než skutečné maso.

Některé z cenově náročnějších granulí obsahují ovšem i takové ´vychytávky´ jako např. maso z lososů, což se pochopitelně odráží i na jejich ceně. Pro nás to pak znamená to, že i některé, třebaže ne ty nejdražší granule, mohou být kvalitní, byť neobsahují maso z lososa.

Hodně v tom ohledu mohou napovědět i zkušenosti chovatelů s tou kterou konkrétní značkou granulí.

Ale nezapomínejme ani na ty, kterých se to týká nejvíc, totiž na psy. Odmítá-li pes vytrvale konzumovat nějakou značku granulí, třebaže i kvalitních, pak nezbývá nic jiného, než sáhnout po něčem jiném.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?