Jak vybrat kvalitní krmivo pro Vaše štěně?

14. dubna 2014

Při pořízení štěněte dojde vždy i na téma "Čím budeme štěně krmit"? Štěně bude pro svůj růst nutně potřebovat více energie, kvalitních bílkovin a minerálních látek než dospělý pes. Kvalitní krmivo ve štěněčím věku je pro Vašeho psa naprostou nezbytností. Nabídka krmiv na trhu je tak široká, že je pro většinu majitelů velmi obtížné se v ní orientovat. Přečtěte si naše tipy, na co se zaměřit především a vybrat opravdu kvalitní a cenou odpovídající krmivo.

Při výběru vhodného krmiva musíte pochopitelně zvážit více faktorů. Jeden z nich je ale naprosto zásadní - složení krmiva. Jen pokud má krmivo opravdu dobré složení, je možné se bavit dále o dalších ukazatelích, například kde se krmivo vyrábí, zda vybrat recepturu grain-free, zda krmivo obsahuje vhodný poměr tuku či jaká je cena krmiva.

Vždy tedy začněte vybírat krmivo tak, že si přečtete složení krmiva a snažte se určit, zda obsahuje kvalitní a vhodné složky a můžete tak uvažovat o jeho koupi, nebo zda složení není kvalitní a je tak lepší se tomuto krmivu vyhnout.

Možná budete překvapeni, že za obalem, kde jsou obrázky čerstvého kuřecího masa, zeleniny a rýže se skrývá podle složení ve skutečnosti hlavně kukuřice, kuřecí moučka a chemické konzervanty.

Základem složení každého skutečně dobrého krmiva by mělo být maso. Při čtení složení krmiv je potřeba vědět, jak se jednotlivé formy masa ve složení označují. V ideálním případě krmivo obsahuje maso ve formě čerstvé či mražené. Vždy musí být určen druh masa (na obalu najdete uvedeno "kuřecí maso", "jehněčí maso", "maso z lososa", nikoliv pouze "drůbeží maso" či "maso a výrobky živočišného původu").

Čerstvé či mražené maso je v krmivu téměř vždy doplněno o sušené maso či masové moučky. Masová moučka je maso, které bylo uvařeno, usušeno a zpracováno do práškové formy. Výroba masové moučky je drastický proces, který maso zbaví víceméně všech živin, ale jde o formu s vysokým obsahem proteinů. To je důvod proč je k masu přidávána masová moučka - je tak dosaženo vyššího obsahu proteinů, než by to bylo možné dosáhnout pouze při použití čerstvého masa.

Ve více kvalitních krmivech najdete vedle čerstvého masa místo masové moučky sušené (dehydratované) maso. To se zcela odlišuje od masové moučky, neprošlo drastickým procesem přeměny. Takové krmivo je nejvhodnějším kandidátem pro vašeho psa.

Obsah masa v krmivu je zásadní pro obsah proteinů. U krmiv pro štěňata vždy na obalu hledejte obsah proteinů v rozmezí 22 až 32 %. Ne více, ne méně! Obsah tuku se u krmiv pro štěňata má pohybovat v rozmezí 10 až 25 %. Tyto hodnoty platí pro štěňata, pro dospělé psy, seniory atd. se tyto hodnoty pohybují v jiných rozmezích.

Škála dalších surovin ve složení může být velmi pestrá a není v možnostech jednoho článku popsat, co vše v kvalitním krmivu býti má či může a naopak. Pokud si nejste jisti, co má kvalitní krmivo obsahovat, využijte například jednoduchý test na http://www.spokojenypes.cz/test-krmiva nebo napište na krmivo@spokojenypes.cz, kde Vám rádi dotazy ohledně krmiv a jejich složení zodpovíme.

Kromě kvalitního krmiva je důležité i jeho podávání a dávkování. Štěňata potřebují více energie a bílkovin než dospělí psi a proto je potřeba si uvědomit, že denní krmná dávka štěněte je v poměru k jeho hmotnosti mnohem vyšší než u dospělého psa. Štěňata nikdy nepřekrmujte s cílem rychlejšího růstu, hrozí pozdější obezita a metabolické poruchy. Ani "podrhávání" s opačným cílem se zásadně nedoporučuje. Denní doporučenou dávku na obalu krmiva berte pouze jako orientační. Berte v úvahu aktivitu vašeho psa, jeho zdravotní kondici atd. Stanovení správné denní dávky krmiva je vždy na majiteli štěněte.

Zároveň s ohledem na menší kapacitu žaludku štěňat musí být krmná dávka rozdělena a štěňata krmíme v průběhu celého dne několika menšími dávkami. V době, kdy štěně dosáhne 50 % hmotnosti dospělého jedince, omezíme krmení na tři denní dávky. Ve věku 5 - 6 měsíců může být krmení štěněte zredukováno na 2 denní dávky. Kolem jednoho roku je možné převést psa na krmivo pro dospělé psy. U štěňat malých plemen psů to bývá o něco dříve, kolem 9. měsíce. Naopak u plemen velkých a obřích dosáhnout štěňata hmotnosti dospělého psa až kolem 15 až 18 měsíce, takže štěněčí krmivo u nich podáváme déle.

Vybrali jsme tři receptury opravdu kvalitních krmiv pro štěňata a pokusíme se na nich ukázat, jak má vypadat kvalitní krmivo pro Vaše štěně.

Prvním z krmiv je Marp Salmon and Potato Puppy. Jde o hypoalergenní přírodní recepturu superprémiového krmiva pro štěňata všech plemen a díky optimálnímu množství bílkovin (27 %) a tuků (15 %) je velmi vhodné i pro štěňata velkých plemen, kterým zajistí pro optimální růst. Cena krmiva je od 99 Kč za 1 kg a je k dostání v baleních 2 kg, 12 kg či 18 kg.

Marp Salmon and Potato

Složení receptury Marp Salmon and Potato Puppy je následující: Losos, Brambory, Sušený losos, Bramborová bílkovina, Ječmen, Oves, Drůbeží tuk, Hrášek, Řepné řízky, Lososová příchuť, Lososový olej, Minerály, Vitaminy.

Podíváte-li se na složení, vidíte, že výrobce v receptuře použil jak čerstvé maso ("losos") tak maso z lososa sušené formě. V krmivu není použita moučka, neobsahuje žádný běžný alergen (pšenici, kukuřici, kuřecí maso), ale pouze kvalitní zdroje živin. Krmivo splňuje požadavky na obsah proteinů i tuků. Neobsahuje žádná zchutňovadla a díky masu z lososa jde o ideální recepturu s vlivem na zdravou srst a kůži.

Od stejného výrobce můžete porovnat složení krmiva jež patří do řady holistické a to Marp Think Holistic Salmon. Jde o krmivo s cenou od 130 Kč za 1 kg, opět dostupné v baleních 2 kg, 12 kg či 18 kg. Podíváte-li se na složení, vidíte, že je zde ještě vyšší obsah masa z lososa (opět kombinace masa čerstvého a sušeného). Obsah proteinů je tak zvýšen na 29 % a navíc je receptura doplněna zeleninou, luštěninami, vajíčky, bylinkami, semínky a pivovarskými kvasnicemi pro odolný imunitní systém a dokonalé natrávení minerálů a vitaminů. I toto krmivo je velmi vhodné pro štěňata všech plemen a to v holistické kvalitě, se kterou se mohou srovnat pouze dále uvedené receptury Artemis.

Další kvalitní značkou, na kterou bychom chtěli upozornit je Natural & Delicious a její receptura N&D Low Grain Puppy Chicken and Pomegrate. Její cena začíná na 92 Kč za 1 kg. Složení obsahuje (zkráceno): Čerstvé vykostěné kuře (20%), sušené kuřecí maso (20%), pšenice špalda (10%), oves (10%), kuřecí tuk, sušená celá vejce I zde může být majitel psa potěšen, neboť opět je v krmivu použito čerstvé a sušené maso.

Krmivo pro psy

Z krmiv pro štěňata, která bychom Vám rovněž doporučili ke zvážení bych jmenovala ještě zejména holistický Artemis Fresh Mix Medium/Large Breed Puppy pro střední a velká plemena (cena od 119 Kč za 1 kg) či holistický Artemis Fresh Mix Small Breed Puppy (cena od 122 Kč za 1 kg), ultraprémiový Barking Heads Puppy Days (cena od 115 Kč za 1 kg) či superprémiový Essentialfoods Beginning či pro velká plemena Essentialfoods Beginnig Large Breed (cena 103 Kč za 1 kg).

Krmivo pro psy

Složení těchto krmiv zde již neuvádím, najdete ho uvedené na odkazech u jednotlivých receptur a vždy jde o krmivo s čerstvým a sušeným masem, tedy o tu nejlepší volbu pro Vaše štěně. Uvádíme i ceny za 1 kg. Je patrné, že cena za to nejkvalitnější krmivo se prakticky neliší od jiných krmiv na trhu.

 

Budete-li mít jakýkoliv dotaz, napište nám na email  krmivo@spokojenypes.cz.

 

Ing. Soňa Fialková, www.spokojenypes.cz www.ukecanypes.cz

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?