Jak vybrat správné krmivo aneb znáte složení krmiva Vašeho pejska?

2. prosince 2013

Existuje pár základních pravidel díky nimž dokážete určit, zda krmivo, které máte doma nebo které uvidíte v obchodě, je nebo není kvalitní. Možná vás mnohé značky překvapí tím, co slibují a tím, co prodávají.

Pes se vyvinul z vlka, je tedy především masožravec. Jeho zažívání je tak uzpůsobeno a proto by i jeho strava mělo tomuto faktu odpovídat.

 

Na obalu každého krmiva najdete jeho složení. Dvě první složky jsou v krmivu zastoupeny v nejvyšším procentu. Aby krmivo bylo opravdu kvalitní, musí první místo ve složení (vyjímkou mohou bý receptury Light) zaujímat maso - čerstvé, sušené, masová, nikoli masokostní moučka. Nejlepší je maso syrové, čerstvé. Čerstvé maso by mělo být doplněno alespoň jedním druhem masové moučky. Obsah masa se tak zvýší. V kvalitním krmivu je vždy uváděno procento čerstvého masa nikoliv v syrovém, ale ve zpracovaném stavu.

 

Druhé místo ve složení by měl patřit dalšímu druhu masa či masové moučky nebo zástupci sacharidů. Mezi prospěšné zdroje sacharidů patří brambory, rýže, proso, ječmen, amarant a oves. V granulích se ale často objevují naprosto nevhodné zdroje, které pejskovi zatíží trávení a ze kterých nemá žádný prospěch. Je to hlavně kukuřice, pšenice, sója, jejich moučky, gluteny a další produkty z nich. Pro psa jsou prakticky nestravitelné a do krmiv jsou zpracovávány pouze pro svou nízkou cenu – levně naplní i 15 kg pytel ,,rádoby” kvalitního krmiva.

 

Při výběru krmiva tedy dejte hlavně na "selský rozum" –  čtěte složení. Pokud ve složení najdete jednu ze ,,špatných“ obilovin, ruce pryč. Jasný signál toho, že úkolem takového krmiva není dobře a kvalitně nakrmit psa, nýbrž levně a bez většího užitku utišit jeho hlad.

 

Dalším znakem nevhodného složení krmiva jsou produkty vedlejší živočišné i rostlinné výroby. Jde o zbytky, jako například vnitřnosti, kůže, peří, krev, slupky z brambor... A odpadem přece krmit pejska nechceme!

Produkty vedlejší živočišné výroby samozřejmě obsahují také určité procento bílkovin a u takových krmiv pak nezjistíte, kolik procent bílkovin pochází z masa a kolik z odpadu. Dokonce není vyjímkou že většina bílkovin je dokonce pouze rostlinného původu – a to je špatně. Obsah masa (čerstvé, sušené, masová moučka) by měl být min. 30%. Bohužel tento údaj není povinný, proto si jej dovolí zveřejnit jen opravdu málo výrobců.

 

Krmivo musí samozřejmě obsahovat také tuk živočišného původu, ideálně kuřecí. Je nejlépe vštřebatelný a nejvhodnější. Chybou a opět levnou a bezužitečnou náhradou jsou rostlinné oleje. Jsou minimálně stravitelné a neobsahují prospěšné mastné kyseliny.

Krmivo Artemis

Dále je samozřejmě plusem,  pokud krmivo obsahuje i zeleninu, ovoce, semínka a kořínky. Tyto složky často najdete v holistických krmivech, například v krmivech Artemis či Marp.

 

Důležitou roli hraje i vláknina, její obsah by se měl pohybovat kolem 3%. Vláknina je důležitá pro správné trávení.

Věnujte pozornost i vitaminům a konzervantům – nedělejte kompromisy a akceptujte jen ty přírodního původu.

Existují i granule v jejichž složení nenajdete žádnou obilovinu.  Tato krmiva jsou vhodná především pro alergické psy. Obsahují v zásadě jen masné produkty, zeleninu, ovoce, případně přidané minerály a vitaminy. Neplatí však, že krmiva s rýží, bramborami, prosem a dalšími jsou méně kvalitní.

 

Je dobré věnovat pozornost i tomu, zda je u surovin přesně vypsán původ a druh. Maso, tuk, obiloviny, konzervanty.. vše musí být jasně popsáno, nestačí uvést drůbeží maso (drůbež není jedno konkrétní zvíře), drůbeží či živočišný tuk, obiloviny (opět nevíme zda jde o ty správné nebo ne) a tak dále. Tyto informace správně a detailně uvádí např. Artemis, Acana, Platinum, Barking Heads či značka Marp. Spousta kvalitních výrobců dokonce uvádí i název místa, ze které surovina pochází.

 

Rádi Vám na emailu krmivo@spokojenypes.cz poradíme s výběrem krmiva, vysvětlíme rozdíly v krmivech, jejich přednosti i případné chyby ve složení. Nebojte se zeptat.

 

Diskutovat ohledně kvality krmiv můžete s ostatními majiteli pejsků a s námi na http://facebook.com/spokojenypes.cz.

 

Naším cílem je Vaše jistota, že svému pejskovi dáváte kvalitní krmivo, po kterém prospívá a které mu chutná. Dobře živený pes je šťastný pes.

 

Denisa Vránová a Soňa Fialková

www.spokojenypes.cz

SpokojenyPes.cz

 

 

 

Pozn. redakce: Článek obsahuje reklamní sdělení.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?