Jak vybrat stelivo pro kočku

29. dubna 2013

Pokud máme doma kočku, je kočičí záchod nezbytností, pokud tedy není zvyklá chodit vykonávat svou potřebu ven. Ovšem i tak by měla mít svoje místo k dispozici. K záchodu samozřejmě také patří stelivo. Jaké vybrat z velké škály, kterou obchodníci nabízejí?

Druhy steliva pro kočky

Existuje velký výběr steliv. Od těch nejlevnějších, která plní základní potřebu, až po ta nejdražší, zajišťující velký komfort. Steliva jsou dělená do několika skupin. Mezi ta nejzákladnější patří podestýlky z dřevovlákniny, silikagelová steliva, jílovitá steliva a steliva kamenitá.

Dále lze zakoupit steliva parfemovaná, která nejen pohlcují pach, ale zároveň i příjemně voní. Důležité je nakoupit taková steliva, která budou vyhovovat hlavně vaší kočce nebo kočkám. Z počátku bude nutné trochu experimentovat a zkoušet, zda ho kočka bez problémů přijme nebo ne.

V případě, že kočka bude se stelivem, které vyberete spokojená, není důvod ho pak již měnit. Změna v tomto směru by totiž mohla znamenat, že kočka stelivo odmítne a bude se chodit vyprazdňovat jinam.

 

Steliva pro kočky a k čemu jsou

Hrudkující steliva absorbují vlhkost a udělají po vykonané potřebě hrudku, kterou prostě odeberete speciální lopatkou. Výhodou je, že kočka jej v naprosté většině bez problémů přijme, ovšem nevýhoda je, že kočce mohou drobné kamínky ulpět na tlapkách, které roznáší po okolí. K dostání jsou i steliva parfemovaná.

Mezi nehrudkujícími stelivy je také velký výběr. U těch odstraňujeme jen pevné části. Zbytek se ve stelivu rozloží. Vydrží poměrně dlouho a jsou k dostání i parfemovaná.

Steliva silikonová jsou výhodná v tom smyslu, že nasakují díky pórovitosti veškerou vlhkost a nešíří se zápach. Zcela postačí, když se pravidelně zrnka prohrábnou, aby se do nich neustále dostával čerstvý vzduch. Jsou sice dražší, ale výhodou je, že vydrží poměrně dlouho.

 

Jaké stelivo používat?

Kočce nebo kočkám musí stelivo vyhovovat. Kočka pak bez problémů kočičí záchod používá. Je tedy potřeba zohlednit také počet koček, které záchod používají.

Důležité také je, kde je kočičí záchod umístěn. Zda není problém právě to, že kočka roznáší stelivo po okolí, které jí ulpí na tlapkách. Pokud bude mít kočka tendenci vyprazdňovat se mimo záchod, důvodem může být i to, že jí nevyhovuje právě stelivo. Někdy může vadit i to, že je parfemované. Jsou zaznamenány dokonce alergické reakce na některé druhy.

V záchodku by měla být dostatečná vrstva, zhruba tak 7 cm. Moč pak neprosakuje až na dno, stihne se vsáknout včas. Není nutné stelivo neustále všechno měnit, vyndávají se jen hrudky a pevné části. I tak je ale potřeba záchod alespoň jednou za tři až čtyři neděle vymýt a vydezinfikovat.

Všechny druhy steliva je možné likvidovat stejně jako každý jiný odpad. Je ovšem možné naučit kočku na záchod lidský. Pak odpadají veškeré starosti jak se záchůdkem, tak se stelivem.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?