Jak vybrat ty pravé granule pro psy

25. dubna 2016

Zdá se, že zorientovat se v široké nabídce „univerzálních“ granulí pro psy, které se prodávají téměř v každém supermarketu, je téměř nemožné. Široká nabídka ale neznamená automaticky kvalitu, spíše naopak. Zkoušeli jste někdy v supermarketu získat odbornou radu od personálu? Pokud chcete svému psímu kamarádovi dopřát plnohodnotnou výživu, měli byste výběru granulí pro psa věnovat dostatečnou pozornost. Není důležité, jestli značku krmiva vidíte třicetkrát za den v televizní reklamě, kde jsou všichni pejsci tak strašně šťastní a zdraví, ani jaká je deklarovaná kvalita použitých surovin. Nejdůležitějším kritériem pro výběr krmiva pro vašeho psa, jsou individuální potřeby toho vašeho konkrétního psa, podle jeho věku, kondice a životního stylu. Důležitá je také rasa, aktuální pohybové aktivity a zdravotní stav psa, pro kterého granule vybíráte.

Každé plemeno má specifické základní požadavky na složení granulí a současně se požadavky na nutriční hodnoty krmiva v průběhu života mění podle věku a kondice psa.

 

Štěňata vyžadují granule s vysokými nutričními hodnotami, bohaté na vitaminy, minerály a další složky, potřebné pro zdravý a rychlý vývin organizmu a kostí. Nejdůležitější složkou granulí pro štěňata je vápník a další minerály pro růst kostí, dostatek kvalitních bílkovin a dalších živin, důležitých pro růst svalové hmoty a nervové soustavy. Proto je u nákupu granulí pro psa velmi důležitou zásadou, že pro štěňata byste měli vybrat granule, určené pro štěňata – v názvu obsahují slovo „PUPPY“ anebo „JUNIOR“. U granulí pro štěně je velmi důležité respektovat také to, jestli jsou granule pro psa určeny pro malé, střední anebo velká plemena. Každé z plemen má specifický průběh vývinu organizmu a potřebám tohoto vývinu výrobci přizpůsobují složení granulí. Granule pro štěňata by se psovi měly podávat zhruba do věku, kdy pes doroste do výšky, obvyklé pro dospělého psa jeho plemena.

 

Dospělí psi potřebují čerpat ze stravy dostatečné množství živin a energie pro udržení dobré kondice, zdravých kostí, krásné srsti, zdravých zubů a požadované výkonnosti psa v průběhu pohybových a sportovních aktivit. Současně potřebují mít stravu bohatou na vitaminy a antioxidanty, které přispívají k udržení imunitního systému. Granule pro dospělé psy, které jsou označované slovem „ADULT“ jsou určeny psům ve věku od 1 – 2 let do 5 let u velkých plemen a do 8 let u psů menších plemen, které se dožívají vyššího věku. Pokud vybíráte granule pro psa v dospělém věku, je taky důležité vzít v potaz to, jestli jsou granule určené pro psy malých anebo velkých plemen – jednoduše proto, že granule pro psy malých plemen jsou menších rozměrů :o)

V nabídce granulí pro dospělé psy najdete také hodně speciálních krmiv, určených například pro obzvlášť aktivní psy, psy s nadváhou, granule se složením pro lesklou srst, citlivý metabolizmus anebo speciální granule pro březí anebo kojící fenky.

 

Psi v seniorském věku mívají problematické zažívání, takže granule pro starší psy výrobci připravují tak, aby byly lehce stravitelné a současně dodávaly psím seniorům dostatek živin a všeho, co pes ve vyšším věku k životu potřebuje, aby zůstal dlouho ve skvělé kondici. Starší psi mají často také méně pohybu a současně i menší nároky na energetickou hodnotu krmiva. Proto jsou granule pro psy vyššího věku často se sníženým obsahem tuku, aby  se zabránilo obezitě psa při snížené pohybové aktivitě. Krmivo pro psy vyššího věku poznáte podle označení slovem „SENIOR“.

 

Při výběru granulí byste měli vybírat krmivo od takových výrobců, kteří  respektují specifické požadavky věkových kategorií psů a v nabídce granulí pro psy zohledňují také další specifické požadavky plemen, jakými jsou potřeby některých speciálních plemen, podle typických pohybových aktivit, stavby kostry, nároků na srst, velikost, temperament a další rozdíly mezi plemeny.

Ve složení granulí byste měli sledovat v především obsah masa, které by v popisu složení krmiva mělo být vždy na prvním místě. Pozor, nezaměňujte obsah sušeného masa a masové moučky s masokostní moučkou, která do kvalitního psího krmiva nepatří (i když se v mnohých krmivech pro psy vyskytuje)!

Další podstatnou informací od výrobce, kterou byste si měli všimnout, je také upřesnění specifikace druhu masa, z kterého jsou granule pro psy vyrobeny, tedy, jestli jsou granule vyrobeny z masa hovězího, vepřového, kuřecího, krůtího, kachního, jehněčího, z tuňáka, lososa atd.

V rámci možností se raději vyhýbejte krmivu s obsahem sóji, protože sója je jedním z nejvýznamnějších alergenů. Proto doporučujeme vyhýbat se riziku případných alergických reakcí psa na toto krmivo, i když má poměrně vyhovující nutriční hodnoty.

Důležitý je i obsah vlákniny, která je v kvalitních granulích pro psy v podobě rýže, obilnin nebo brambor a také obsah cukrů, které obsahují přílohy, jakými jsou brambory, rýže, ovoce a zelenina. Různé druhy vlákniny ani cukry by v kvalitních granulích pro psy neměly chybět.

Všímejte si také obsah vitaminů, minerálů, stopových prvků, antioxidantů, případně dalších doplňků, jakými jsou například probiotika, anebo glukosamin chondroitin pro zdraví kloubů a další doplňky stravy, specificky zaměřené na potřeby konkrétního psa, pro kterého granule vybíráte.

 

A na závěr ještě jedna rada: nedoporučujeme nakupovat granule pro psy v supermarketech. Zkuste se raději obrátit na odborníky v specializovaných prodejnách chovatelských potřeb pro psy,  kde vám s výběrem granulí poradí školení odborníci, kteří o krmivech pro psy ví vše potřebné. Případně ve specializovaných e-shopech můžete využít online aplikace, do kterých zadáte údaje o vašem psovi a specifické požadavky a tato aplikace vám vyselektuje nejvhodnější granule pro vašeho psího miláčka.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?